W ostatni weekend, w programach TVP przewinęła się gorąca dyskusja o tym kto jest za polskim rolnictwem a kto chce je zniszczyć.
Widzom przedstawiono jakieś fragmenty dwóch można powiedzieć przeciwstawnych deklaracji dotyczących przyszłości rolnictwa. Jak można było się zorientować po stylu prowadzenia programów w telewizji, nie tyle chodziło o rolnictwo co o politykę.
Dlatego postanowiliśmy przedstawić Wam szczegółowe rozwiązania zawarte w obu dokumentach, tak byście mogli samodzielnie wyrobić sobie opinię. „Rolniczą dwunastkę” przygotowały dwie organizacje rolnicze: OPZZRiOR i NSZZ RI.
Postulaty zawarte w ankiecie „Wybory dla zwierząt” opracowała koalicja wiodących organizacji działających na rzecz ochrony zwierząt gospodarskich w Polsce: Green REV Institute, Compassion in World Farming Polska, Fundacja Alberta Schweitzera, Eurogroup for Animals, Otwarte Klatki.
Oba dokumenty zostały przedstawione partiom politycznym w okolicach 25 września. Z odpowiedziami było różnie, jedne partie ustosunkowały się do przedstawionych postulatów, inne nie.
W niektórych przypadkach organizacje uzyskały odpowiedź nie tyle od partii politycznych co od poszczególnych polityków. Były sytuacje, kiedy ta czy inna partia odpowiedziała tylko na część pytań.
W związku z tym nie można w sposób jednoznaczny powiedzieć, że jakaś organizacja polityczna wypowiedziała się w taki a nie inny konkretny sposób.
Poniżej prezentujemy pełen zestaw postulatów zawartych w obu dokumentach.
Rolnicza Dwunastka
- Jestem za wprowadzeniem długoterminowych form kredytowania rolnictwa (kredyty na 25-30lat).
- Jestem za wprowadzeniem ustawy o obszarach wiejskich, która pozwoli na prowadzenie inwestycji rolniczych w oznaczonych strefach bez możliwości ich oprotestowywania.
- Chcę mieć możliwość budowania bez zezwolenia w swoim gospodarstwie rolnym magazynów składowych (o powierzchni minimum 1000m2).
- Jestem za ułatwieniem dostępu do dzierżawy ziemi i uproszczeniem procedur oddłużeniowych rolników.
- Jestem za zmianą ustawy o funduszach promocji, tak aby wpłacane przez rolników i przedsiębiorców środki efektywnie wpływały na rozwój branży rolno spożywczej
- Jestem przeciw ograniczeniu hodowli zwierząt gospodarskich w Polsce.
- Jestem przeciw ograniczeniu produkcji mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego w Polsce.
- Jestem przeciw zakazowi uboju zwierząt rzeźnych na potrzeby religijne.
- Chcę, żeby interwencyjnego odbioru zwierząt dokonywały tylko upoważnione instytucje państwowe.
- Jestem za rozpowszechnianiem wiedzy z zakresu dobrostanu zwierząt gospodarskich.
- Jestem za zwiększeniem nakładów na rozwój badań naukowych z zakresu rozwoju hodowli zwierząt a głównie technik rozrodu zwierząt gospodarskich. Jestem również za zwiększeniem nakładów na rozwój szkolnictwa wyższego i zawodowego w sektorze rolno spożywczym.
- Jestem za utrzymaniem ograniczeń sprowadzania produktów rolno-spożywczych z krajów trzecich, nie spełniających standardów produkcji obowiązujących w Unii Europejskiej wpływających na rozchwianie rynku wewnętrznego.
Wybory dla zwierząt
- Odejście od chowu klatkowego w przypadku kur niosek, świń, cieląt, królików, przepiórek
- Poprawa dobrostanu kurczaków hodowanych na mięso poprzez odejście od ras szybko rosnących
- Wprowadzenie zakazu uboju jednodniowych piskląt płci męskiej uznawanych za nieprzydatne w hodowli
- Wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futra
- Zakaz sprzedaży żywych ryb przeznaczonych do konsumpcji oraz wprowadzenie przepisów dotyczących ochrony dobrostanu ryb podczas hodowli, transportu oraz uboju
- Zakaz eksportu żywych zwierząt gospodarskich z Polski do krajów trzecich, gdzie nie obowiązują unijne normy ochrony zwierząt
- Ograniczenie długich transportów zwierząt gospodarskich do 8 godzin (bydło, świnie, owce, kozy) i 4 godzin (drób, króliki)
- Ustanowienie Rzecznika Ochrony Zwierząt albo Rzecznika Praw Zwierząt
- Wprowadzenie moratorium na budowę nowych i rozbudowę istniejących ferm przemysłowych
- Wprowadzenie regulacji ograniczających koncentrację i oddziaływanie ferm przemysłowych na lokalne społeczności
- Wprowadzenie rozwiązań poszerzających kompetencje organizacji pozarządowych w zakresie ich udziału w postępowaniach administracyjnych i sądowo-administracyjnych dotyczących ferm przemysłowych
- Wprowadzenie zmian, który pozwolą na rzetelne ustalenie przyczyn powszechnego stosowania antybiotyków w produkcji zwierzęcej
- Wizja polskiego rolnictwa z dominacją małych i średnich gospodarstw, gdzie stosuje się metody hodowli promujące zdrowie i naturalne zachowania zwierząt (gospodarstwa regeneracyjne i ekologiczne)
- Przekierowanie środków na wsparcie zrównoważonej żywności oraz działania przeciwdziałające negatywnym zmianom klimatycznym i ochronę bioróżnorodności w ramach Wspólnej Polityki Rolnej
- Stopniowa transformacja przemysłu hodowli zwierząt na produkcję roślinną opartą na dotacjach i wsparciu przedsiębiorców rolnych
- Wprowadzenie tzw. diety planetarnej do żywienia zbiorowego, aby osiągnąć cele zdrowotne, środowiskowe i zrównoważonego rozwoju.
W następnym artykule nawiązującym do dzisiejszego, przeczytacie o co tak naprawdę chodzi w dyskusji o przyszłości polskiego rolnictwa. Już teraz możemy zdradzić, że bynajmniej nie o troskę o rolników.