Ciekawostki wrześniowe

  • Dodane przez Redakcja
  • 3 września, 2024

Skąd się wziął Wrzesień ?

Nazwa miesiąca wzięła się od bujnie kwitnących w tym okresie wrzosów. Dawniej mówiono na wrzesień również „ pajęcznik” ze względu na snujące się babie lato. Zwano go  również „jesiennik” jako miesiąc przynoszący jesień. Właśnie trwa wrzesień, pierwszy jesienny miesiąc. Czas mgieł, kwitnących wrzosów, zmieniających barwę liści drzew, odlatujących ptaków. Dojrzewają orzechy w lasach, kasztany, żołędzie, pojawia się masowy wysyp grzybów. W sadach rumienią się jabłka i gruszki. Młodzież i dzieci po wakacjach wracają do szkoły.

Przysłowia związane z Wrześniem

Wrześniowa słota, miarka deszczu, korzec błota.

Wrzesień chodzi po rosie, zbiera grzyby we wrzosie.

Gdy wrzesień z pogodą zaczyna, zwykle przez miesiąc pogoda się trzyma.

Kiedy wrzesień, to już jesień, wtedy jabłek pełna kieszeń.

Gdy we wrześniu grzybów brak, niezawodny zimy znak.

Im głębiej we wrześniu grzebią się robaki, tym srożej się da zima ludziom we znaki.

Gdy Narodzenie Maryi pogodne, to będzie tak cztery tygodnie. 

Nikodem gdy suchy, rozprasza jesienne pluchy.

Gdy dębówki obrodzą na Michała, to w Narodzenie śniegu fura cała. 

Jakie rośliny kwitną we Wrześniu ?

Wrzesień to zbliżająca się jesień, ale jest jeszcze wiele ciepłych dni, podczas których możemy jeszcze podziwiać kwiaty w ogrodzie. We wrześniu kwitną  z najpopularniejszych jednorocznych i dwuletnich: aksamitki wąskolistna i wyniosła, astry, begonie, celozja grzebieniasta, cynia wytworna, goździki, heliotrop, nagietek lekarski, nasturcja ogrodowa, niecierpki, szałwia, szarłat. Wśród roślin cebulowych: dalie, mieczyki, naparstnice, paciorecznik. Byliny: astry, goździki, jeżówka purpurowa, kocimiętka, krwawnik pospolity, macierzanka, nawłoć, rozchodnik okazały, zawilec.

Informacje o Wrześniu

Nazwa pochodzi od wrzosu, który rośnie na glebach kwaśnych i ubogich. Wykorzystywany  jest jako roślina miododajna, lecznicza i ozdobna.  

We wrześniu kończy się lato. Drzewa zaczynają zmieniać barwy liści na ciepłe odcienie żółci, pomarańczy i czerwieni , tworząc malownicze pejzaże.

23 września występuje równonoc, tego dnia zaczyna się jesień. Ta pora roku  będzie trwała do grudnia.

Wrzesień to także ważne święta. Dożynki, tradycyjne święto plonów, obchodzone na zakończenie żniw. To czas dziękczynienia za zbiory i modlitwa o przyszłe urodzaje. W  wielu gminach odbywają się festyny i koncerty.

Ósmy wrzesień  to święto religijne związane z rolnictwem. Święto Matki Boskiej Siewnej. W tradycji ludowej tego dnia święci się ziarno na przyszłe zasiewy.

To  także miesiąc, który wpisuje się w wiele ważnych wydarzeń historycznych

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *