Ciekawostki sierpniowe

  • Dodane przez Redakcja
  • 1 sierpnia, 2024

Skąd się wziął Sierpień ?

Nazwa pochodzi od sierpa żniwnego, którego dawniej używano podczas żniw. Inna nazwa to stojączka, bo przyroda, osiągnąwszy pełnię, na chwilę przystaje. To kolejny miesiąc lata. Czas zbierania plonów z pól, drzew, krzewów oraz ziół. Miesiąc jeszcze ciepły i słoneczny. To czas wakacyjnego wypoczynku.

Przysłowia związane z sierpniem

Z sierpem w ręku witać sierpień, wiele uciech, wiele cierpień.

Kiedy sierpień przychodzi, reszta zboża z pola schodzi.

Na święty Gustaw kopy w polu ustaw.

Na święty Roch w stodole groch.

Gdy na Wniebowzięcie Panny ciepło dopisuje, to ciepły i pogodny koniec lata obiecuje.

Kto w lecie nie orze, nie sieje, w zimie z frasunku niszczeje.

Na Ludwika zboże z pola umyka.

Pod koniec sierpnia deszczem zacina, zwykle pochmurna nadchodzi zima.

Jakie rośliny kwitną w sierpniu ?

Wśród  jednorocznych i dwuletnich  możemy wymienić: aksamitki wyniosłą i wąskolistną, astry, begonie, chabra bławatka, cynię, czarnuszkę, dziewannę ogrodową, goździki, groszek pachnący, lwie paszcze, malwy, nagietek lekarski, nasturcję ogrodową, naparstnicę purpurową, niecierpki, rącznik pospolity, szałwię błyszczącą, szarłat zwisły, tytoń oskrzydlony, werbenę ogrodową.

Rośliny cebulowe i bulwiaste to: begonia bulwiasta, dalia, mieczyk, paciorecznik.

Byliny to: jeżówka purpurowa, kocimiętka, krwawnik pospolity, macierzanka piaskowa, mikołajek alpejski, nawłoć, rozchodnik, tawułka i inne

 Informacje o sierpniu, sierpie

Sierpień to miesiąc sierpa, prac polowych i żniw. Dawniej pierwsze prace związane ze żniwami rozpoczynano już w drugiej połowie czerwca, jednak to właśnie na sierpień przypadało ich najwięcej. Czas żniw trwał od „Zażynek”- uroczystego rozpoczęcia żniw, aż do święta plonów tzw. Dożynek, które były rytualnym dziękczynieniem za zebrane plony. Sierpień wywodzi się od sierpa. Niektórym to narzędzie kojarzyć się może z minionym ustrojem. Sierp to najstarsze ręczne narzędzie rolnicze, które z biegiem lat było coraz bardziej wypierane przez praktyczniejsze narzędzia do cięcia zboża jak kosa, żniwiarki, kosiarki, snopowiązałki, kombajny.

Dziś żniwa wyglądają zupełnie inaczej  przy użyciu najnowocześniejszych kombajnów z klimatyzowaną kabiną, komputerem pokładowym a także lodówką do chłodzenia napojów.

Sierp zbudowany jest z ostrza o mocno zakrzywionym kształcie, będącym fragmentem obwodu koła lub elipsy i drewnianej rękojeści. Część tnąca znajduje się na stronie wewnętrznej łuku. Sierp można rozpoznać po względnie krótkim stylisku i charakterystycznym półkoliście zakrzywionym ostrzu, które dało początek przymiotnikowi sierpowynazywającemu cios zadany półkolistym ruchem ręki. Był również atrybutem bóstw związanych z rolnictwem, takich jak Demeter w mitologii greckiej czy Ceres w mitologii rzymskiej.

Sierpień to również ważne święta i daty – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, Przemienienie Pańskie, Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Może Cię zainteresować:

20 kwi 2025

I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.


Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *