Nazwa pochodzi od sierpa żniwnego, którego dawniej używano podczas żniw. Inna nazwa to stojączka, bo przyroda, osiągnąwszy pełnię, na chwilę przystaje. To kolejny miesiąc lata. Czas zbierania plonów z pól, drzew, krzewów oraz ziół. Miesiąc jeszcze ciepły i słoneczny. To czas wakacyjnego wypoczynku.
Przysłowia związane z sierpniem
Z sierpem w ręku witać sierpień, wiele uciech, wiele cierpień.
Kiedy sierpień przychodzi, reszta zboża z pola schodzi.
Na święty Gustaw kopy w polu ustaw.
Na święty Roch w stodole groch.
Gdy na Wniebowzięcie Panny ciepło dopisuje, to ciepły i pogodny koniec lata obiecuje.
Kto w lecie nie orze, nie sieje, w zimie z frasunku niszczeje.
Na Ludwika zboże z pola umyka.
Pod koniec sierpnia deszczem zacina, zwykle pochmurna nadchodzi zima.
Rośliny cebulowe i bulwiaste to: begonia bulwiasta, dalia, mieczyk, paciorecznik.
Byliny to: jeżówka purpurowa, kocimiętka, krwawnik pospolity, macierzanka piaskowa, mikołajek alpejski, nawłoć, rozchodnik, tawułka i inne
Informacje o sierpniu, sierpie
Sierpień to miesiąc sierpa, prac polowych i żniw. Dawniej pierwsze prace związane ze żniwami rozpoczynano już w drugiej połowie czerwca, jednak to właśnie na sierpień przypadało ich najwięcej. Czas żniw trwał od „Zażynek”- uroczystego rozpoczęcia żniw, aż do święta plonów tzw. Dożynek, które były rytualnym dziękczynieniem za zebrane plony. Sierpień wywodzi się od sierpa. Niektórym to narzędzie kojarzyć się może z minionym ustrojem. Sierp to najstarsze ręczne narzędzie rolnicze, które z biegiem lat było coraz bardziej wypierane przez praktyczniejsze narzędzia do cięcia zboża jak kosa, żniwiarki, kosiarki, snopowiązałki, kombajny.
Dziś żniwa wyglądają zupełnie inaczej przy użyciu najnowocześniejszych kombajnów z klimatyzowaną kabiną, komputerem pokładowym a także lodówką do chłodzenia napojów.
Sierp zbudowany jest z ostrza o mocno zakrzywionym kształcie, będącym fragmentem obwodu koła lub elipsy i drewnianej rękojeści. Część tnąca znajduje się na stronie wewnętrznej łuku. Sierp można rozpoznać po względnie krótkim stylisku i charakterystycznym półkoliście zakrzywionym ostrzu, które dało początek przymiotnikowi sierpowy, nazywającemu cios zadany półkolistym ruchem ręki. Był również atrybutem bóstw związanych z rolnictwem, takich jak Demeter w mitologii greckiej czy Ceres w mitologii rzymskiej.
Sierpień to również ważne święta i daty – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, Przemienienie Pańskie, Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.
I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.