Luty to kolejny miesiąc kalendarzowej zimy. Jest to też najkrótszy miesiąc w roku kalendarzowym. Jego nazwa pochodzi od określenia srogich mrozów występujących zazwyczaj w tym czasie. Kiedyś był to najzimniejszy okres w roku. Słowo „luty” dawniej było przymiotnikiem i oznaczało srogi, ostry, mroźny. Dawniej używano takich określeń jak sieczeń i siczeń. Luty to okres przejściowy. Jedni cieszą się, że idzie wiosna, drudzy płaczą za kończącą się zimą.
Przysłowia związane z lutym
Idzie luty – obuj dobre buty.
Kiedy Gromniczna zimę traci, to św. Maciej ją wzbogaci.
Jak na Matkę Boską Gromniczną, tak na Świętego Józefa.
Gdy w gromnice dzień pogodny, będzie roczek płodny i miodny.
Gdy św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi.
Po św. Dorocie wyschną chusty na płocie, a jak nie wyschną, to człeka mrozy do chałupy wepchną.
Gdy luty ciepły i o wodzie, wiosna późna i o chłodzie.
Jak Walenty nie poleje, to na wiosnę masz nadzieję.
Święty Maciej albo topi lody, albo też je robi z wody.
Po lutym marzec śpieszy, koniec zimy wszystkich cieszy.
Informacje o lutym
W tym miesiącu tradycyjnie obchodzi się święto Ofiarowania Pańskiego, powszechnie znane pod nazwą święta Matki Boskiej Gromnicznej, które przypada 2 lutego. Ludowa nazwa święta wywodzi się od świec przynoszonych do kościoła celem poświęcenia, zwanych gromnicami, od staropolskiego przymiotnika „gromny” – huczny, grzmiący. Gromnica miała bowiem chronić dom od gromu. W czasie burzy zapalano świece i stawiano je w oknie, modląc się o oddalenie piorunów.
Luty to popularne Walentynki, święto zakochanych obchodzone 14 lutego każdego roku. Nazwa święta wywodzi się od imienia jednego z pierwszych chrześcijańskich męczenników św. Walentego z Rzymu. Nieodłączne elementy tego święta to wysyłanie listów miłosnych, kolacje przy świecach. Kwiaty a w szczególności czerwone róże symbolizujące miłość. Słodkie upominki, czekoladki, pluszowe misie. To dzień, w którym miłość jest wyrażana na niezliczone sposoby.
Luty to również Tłusty czwartek, to jeden z najsłodszych dni. W tym roku przypada wyjątkowo późno. Tłusty Czwartek to ostatni czwartek przed wielkim postem. Rozpoczyna ostatni tydzień Karnawału. Ze względu na zależność od daty Wielkanocy jest świętem ruchomym. Tłusty Czwartek kojarzy się z nadmierną konsumpcją pączków oraz faworków. Tego dnia nawet osoby liczące każdą kalorię nie oprą się pokusie i zjedzą przynajmniej jednego pączka. Istnieje przesąd, że kto w ten dzień nie zje choć jednego pączka temu w nadchodzącym roku nie będzie się wiodło.
W gospodarstwie planujemy zasiewy wiosenne, dokonujemy oceny wartości materiału siewnego, doczyszczamy go, nastawiamy próby na ocenę siły kiełkowania.
Na miesiąc przed planowanym siewem nasiona powinny być sprawdzone pod względem siły kiełkowania. W tym celu odliczamy najlepiej 100 nasion, układamy na talerzu z watą i zwilżamy systematycznie wodą. Liczba nasion, które wydadzą zdrowe kiełki, oznacza siłę kiełkowania w procentach.
Daty o jakich warto pamiętać w tym miesiącu:
– Od 1 lutego do 28 lutego należy złożyć wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze.
– 3lutego rozpocznie się II nabór wniosków w programie „Energia dla wsi” i potrwa do 19 grudnia.
– 8-9 lutego potrwają dwudniowe targi Agro-Park w Lublinie.