
W artykule przeczytasz:
Rolnictwo według komisarza Christophe Hansena
Kim jest nowy komisarz do spraw rolnictwa i żywności?
Zmiana spojrzenia na rolnictwo
Mniej biurokracji w gospodarstwie
O co chodzi z biogospodarką?
17 września 2024r. Ursula von der Leyen zaprezentowała luksemburskiego polityka na urząd komisarza rolnictwa i żywności UE. Nowy unijny komisarz do spraw rolnictwa, Christophe Hansen będzie chciał przeorientować unijne rolnictwo na tzw. „biogospodarkę”. Jej celem ma być „tworzenie nowych miejsc pracy i alternatywnych źródeł dochodu dla europejskiego rolnictwa i leśnictwa”. Swoją koncepcję przedstawił 9 grudnia tego roku, podczas pierwszego posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej, pod swoim przewodnictwem. We wtorek 17 września 2024 roku Ursula von der Leyen zaprezentowała propozycje personalne nowej Komisji Europejskiej.
Christophe Hansen jest politykiem pochodzącym z Luksemburga, kraju, który nie jest samowystarczalny żywnościowo. Podstawą tamtejszego rolnictwa jest uprawa zbóż, ziemniaków, buraków cukrowych i winorośli, głównie w dolinie rzeki Mozeli. Prowadzona jest również hodowla bydła, trzody chlewnej i drobiu. Przemiany strukturalne spowodowały spadek liczby gospodarstw z 7 600 (w 1970r.) do obecnych 2 600 o łącznej powierzchni użytków rolnych wynoszących 126 000 ha.
Christophe Hansen zasiadał wcześniej w Parlamencie Europejskim, w komisjach ds. handlu międzynarodowego, środowiska, żywności i zdrowia. Zajmował się też sprawami Wspólnej Polityki Rolnej. Jego ojciec i bracia prowadzą gospodarstwa rolne, a krewny jest ministrem rolnictwa Luksemburgu.
Nowy komisarz obiecał przygotować nową koncepcję wspólnotowego rolnictwa już na 2025 rok. Wspólnie z komisarz do spraw środowiska Jessiką Roswall, pracują nad wypracowaniem modelu współpracy między rolnictwem i środowiskiem, tak aby te dwie polityki szły ramię w ramię.
Również sprawy żywności i rolnictwa – wcześniej rozdzielone – będą teraz połączone. „Będę współpracować z naszymi
rolnikami na rzecz rozkwitającego i zrównoważonego sektora rolnictwa, zapewniając naszym obywatelom bezpieczną i zdrową żywność” – zadeklarował nowy komisarz.
Luksemburczyk jeszcze przed 2027 rokiem chce zmienić WPR, wzmacniając pozycję rolników w łańcuchu żywnościowym od pola do stołu. Jest też zdania, że Europa nie powinna zrezygnować z samowystarczalności żywieniowej, na rzecz dostaw żywności z innych państw.
Hansen zwrócił uwagę na konieczność dostosowania unijnej polityki rolnej do uwarunkowań konkretnych krajów.
„Środki, które mogą pomóc Luksemburgowi, mogą nie mieć takiego samego wpływu w krajach takich jak Włochy, Grecja czy Hiszpania” – zauważył.
Co szczególnie ważne dla polskich rolników, jednym z głównym zadań jakie stoją przed Luksemburczykiem, będzie ułożenie relacji handlowych z Ukrainą w sektorze rolno – spożywczym, a w perspektywie możliwość jej przyjęcia do UE.
Przed nowym komisarzem stoją również dwie szczególnie drażliwe kwestie: umowa o wolnym handlu z Mercosur oraz zmiany dotyczące Zielonego Ładu.
Komisarz Hansen po pierwszym posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa uznał, że Wspólna Polityka Rolna wymaga uproszczenia. Trzeba ją tak przebudować by rolnicy mogli poświęcić się pracy w polu a nie musieli całymi dniami siedzieć za biurkiem, wypełniając różne dokumenty.
Najprościej rzecz ujmując chodzi o wykorzystanie przez przemysł surowców pochodzących z rolnictwa. W tej chwili wiele biomateriałów jest sprowadzanych z krajów trzecich. Zadaniem jakie stawia przed sobą Hansen, jest pozyskiwanie surowców dla unijnego przemysłu od europejskich farmerów. Uważa on, że coraz więcej przedsiębiorstw przemysłowych będzie przechodzić z surowców kopalnych na surowce roślinne. Ważnym jest tylko, by „nie wylać dziecka z kąpielą”, czyli nie stracić z oczu bezpieczeństwa żywnościowego.
Nowy komisarz uważa, że biogospodarka stworzy nowe miejsca pracy w rolnictwie, dając możliwość alternatywnych źródeł dochodów.
Może Cię zainteresować: