W dniach 8 – 9 czerwca 2024 roku, po raz XXIV, w Poświętnem koło Płońska odbyły się Mazowieckie Dni Rolnictwa. Na terenie Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego miało miejsce wydarzenie, które jak co roku przyciągnęło uwagę nie tylko rolników ale również mieszkańców miast.
O ile w sobotę zainteresowanie było umiarkowane, to w niedzielę Poświętne było wręcz oblegane. Zwiedzać można było od 9.00 do 17.00 a oficjalne otworzenie imprezy nastąpiło o godzinie 12 -tej, kiedy to miało miejsce przywitanie i przemówienia oficjeli. Wszystkich przywitała nowa dyrektor MODR Poświętne, pani Agata Sosińska-Osiecka, która zastąpiła na tym stanowisku Jarosława Grabowskiego sprawującego tę funkcję przez ostatnie 8 lat.
Wśród zaproszonych osobistości byli między innymi burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, który podkreślił, że uczestniczył w każdym tego rodzaju wydarzeniu na Poświętnem, przewodniczący KRIR Wiktor Szmulewicz odnoszący się z uznaniem do doradczej działalności ODR Poświętne, oraz minister rolnictwa Czesław Siekierski, który przedstawił swoje dotychczasowe osiągnięcia oraz plany na przyszłość na fotelu szefa resortu.
Wystawiali się producenci maszyn rolniczych, firm usługowych, hodowcy bydła i koni, producenci krzewów ozdobnych, przedstawiciele instytutów badawczych i doradcy rolni. Nie zabrakło również dealerów samochodów osobowych, produktów spożywczych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, straganów lokalnych wytwórców żywności i bazarków z rękodziełem artystycznym. Można było się również zapoznać z ofertą banków, porozmawiać z przedstawicielami ARiMR czy KOWR.
Nie mogło oczywiście zabraknąć poletek z odmianami roślin uprawnych, które można było oglądać na polu o powierzchni niemal 27ha. Dla zainteresowanych dostępny był darmowy Przewodnik po Polu Doświadczalnym, zawierający informacje
o zastosowanych zabiegach agrotechnicznych na poletkach, charakterystykę odmian roślin rolniczych, a także odmiany polecane do uprawy na obszarze Mazowsza.
Prezentowano również innowacje z zakresu rolnictwa 4.0. Zainteresowani mogli zobaczyć jak jeździ ciągnik sterowany sygnałem GPS, czy jak wykorzystać dron do opryskiwania pola.
Nie zapomniano również o dzieciach. Dla najmłodszych przygotowano dmuchane budowle, różnego rodzaju karuzele i tego typu sprzęty, na których można było się „wyszaleć”. Był Skrzat Poświętniaczek, opiekujący się roślinami na polu doświadczalnym, który zorganizował grę terenową.
Tradycyjnie już zorganizowano wiele tematycznych konkursów. Można był zawalczyć o pierwsze miejsce w konkursie mającym uhonorować osiągnięcia mazowieckich hodowców zwierząt gospodarskich w oparciu o ocenę wartości użytkowej i hodowlanej.
Zaś najlepsze maszyny, urządzenia czy innowacyjne technologie mogły być nagrodzone w konkursie Hit Targowy.
Rozdano również nagrody w konkursach: Bezpieczne Gospodarstwo, Najciekawsze Stoisko 2024 czy Mazowiecka Przyroda Kredką Malowana.
Nowym konkursem promującym dziedzictwo kulturowe i żywność regionalną, był Konkurs Na Najlepszy Produkt Regionalny.
Jak zawsze największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa maszyn.
Oczywiście najchętniej fotografowano się na tle tych największych i najnowocześniejszych. Ale nie brakowało również mniejszych ciągników o mocy 40 – 70 KM, jak również prostych ale przecież także niezastąpionych urządzeń uprawowych.
Dało się odczuć niedosyt kombajnów zbożowych. Tę gamę sprzętu prezentowały zaledwie dwie marki: Claas i John Deere wystawiające zaledwie po jednym egzemplarzu maszyn.
Oczywiście nie mogło zabraknąć opryskiwaczy (dość licznie prezentowanych), rozsiewaczy nawozów, agregatów uprawowo – siewnych, wozów asenizacyjnych, kosiarek, kultywatorów.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się maszyna do zbierania kamieni marki Usarya, wyręczająca ludzi od żmudnej pracy. Co ciekawe, jej producentem jest polski star up, mający swoją siedzibę w odległym o zaledwie 10 kilometrów Starym Guminie, w gminie Dzierzążnia.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Hektar Wiedzy, praktycznie non stop oblegane przez rolników. Jego właściciel Cezary Wincenciak nie tylko udzielał fachowych porad ale również z dumą prezentował swój najnowszy produkt Hektar Sensor pozwalający w łatwy i szybki sposób badać odczyn gleby oraz ph wody używanej do oprysków. W systemie znajduje się moduł pozwalający zależnie od odczynu wody, dobrać odpowiedni adiuwant i kolejność mieszania środków chemicznych, tak by oprysk był najbardziej skuteczny.