Wczoraj wieczorem stosunkowo niewielka grupa rolników weszła do budynku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i rozpoczęła w nim protest okupacyjny. Farmerzy przyjechali do Warszawy by sprawdzić jak przebiega realizacja ustaleń z Jasionki.
Wśród protestujących są między innymi: Władysław Serafin, Roman Kondrów, Wiesław Gryń, Tomasz Obszański, Gabriel Janowski. Kiedy stwierdzili, że nie widać żadnych konkretów, postanowili zostać na miejscu aż do uzyskania zadowalających ich rozwiązań. Późnym wieczorem rozpoczęły się rozmowy protestujących z ministrem Siekierskim i wiceministrem Kołodziejczakiem. Jak stwierdził jeden z rolników – ministrowie nie byli w stanie wytłumaczyć się z braku realizacji jakiegokolwiek zapisu z ustaleń zawartych w Jasionce.
Spotkanie przebiegało w dość burzliwej atmosferze a ponieważ nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, gospodarze postanowili okupować gmach dopóki nie przyjedzie do nich premier Tusk. Według Ryszada Kondrówa, lidera protestów w Medyce – Siekierski i Kołodziejczak pojechali do premiera na konsultacje. Jak powiedział, niezależnie od wieści jakie przywiozą z kancelarii premiera, rolnicy będą protestować dopóki rząd nie spełni postulatów z Jasionki.
Jak na razie nie zapowiada się na spotkanie rolników z premierem. Ci z kolei zapowiadają, że jeśli w ciągu 48 godzin rządzący nie podejmą żadnych działań to rolnicy powrócą do ogólnokrajowych protestów.
Tymczasem Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi twierdzi, iż realizuje postulaty i uzgodnienia podjęte w Jasionce z przedstawicielami protestujących rolników. Ministerstwo przedstawiło listę uzgodnień w Jasionce, które w mniejszym czy większym stopniu są zrealizowane lub są w realizacji:
Sprawy związane z Zielonym Ładem – po protestach rolników i interwencjach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także ustaleniach Pana Premiera Tuska z Przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen, Komisja Europejska wycofała się z wielu założeń Zielonego Ładu. Powinny być one przyjęte przez protestujących rolników jako satysfakcjonujące.
Przyjęto zasady uruchomienia pomocy dla producentów zbóż (dopłaty do zbóż w wysokości 200 zł/t oraz 300 zł/t). Trwa procedura zatwierdzania.
Podtrzymywane jest dalej embargo na import do Polski zbóż, kukurydzy, rzepaku, słonecznika, mąki, otrąb, śrut, makuch z Ukrainy.
Prowadzone są prace nad utrzymaniem wysokości podatku rolnego na poziomie 2023 r.
W związku z tym, że strona ukraińska zapowiedziała ograniczenie do minimum tranzytu przez Polskę swoich produktów rolnych od kwietnia do czerwca br., Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie wystąpiło z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu ukraińskich produktów rolnych przez Polskę.
Jak stwierdził minister Czesław Siekierski, szereg działań wymaga wielu ustaleń międzyresortowych i określonych procedur, co wydłuża realizację uzgodnień.