
Po ataku Rosji na Ukrainę poziom zagrożenia w regionie znacznie wzrósł. W Polsce pojawiły się głosy o konieczności nie tylko wzmocnienia armii ale również o potrzebie powołania na ćwiczenia rezerwistów.
MON podkreśla, że szkolenia rezerwistów to naturalne działania związane z utrzymywaniem ich w gotowości bojowej. Za ich wzywanie na ćwiczenia odpowiada Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji.
Obowiązek rezerwistów wzięcia udziału w ćwiczeniach wynika z ustawy o obronie ojczyzny.
Rezerwiści mogą być powoływani na ćwiczenia na różne okresy:
Powołania co do zasady mogą spodziewać się ci, którzy nie ukończyli 55 – ego roku życia. W przypadku osób posiadających stopień oficerski i podoficerski powołania mogą spodziewać się ci, którzy nie ukończyli 63 – ego roku życia. W tym roku planowane jest zaproszenie na ćwiczenia 200 tys. osób, czyli podobną ilość jak w poprzednich latach.
Również rolnicy będą powoływani na szkolenia rezerwistów. Ta informacja z oczywistych względów budzi obawy o to co stanie się z gospodarstwem, gdy zabraknie w nim gospodarza. W tej sprawie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowało do Ministerstwa Obrony Narodowej pismo w sprawie zwolnienia rolników z ćwiczeń wojskowych. MON co prawda nie zdecydował się zwolnić chłopów z ćwiczeń, ale uwzględnił specyfikę rolnictwa i poinformował, że rolnicy będą powoływani na ćwiczenia wojskowe w okresie jesienno-zimowym.
Ministerstwo zrezygnowało tym samym z planowanego powoływania ich w sierpniu. Tym niemniej, jeśli jakiemuś rolnikowi będzie pasowało odbycie szkolenia w sierpniu, to wówczas w tym miesiącu będzie mógł spełnić swój obowiązek.
Za czas na ćwiczeniach żołnierze będą otrzymywać uposażenie dostosowane do stopnia i stanowiska służbowego.
Dla przykładu za dzień ćwiczeń:
– generał/admirał otrzyma 626 zł
– pułkownik otrzyma 331 zł
– szeregowy otrzyma 141 zł.
Wynagrodzenie to zwolnione jest z opodatkowania. Ponadto na czas szkolenia każdy żołnierz rezerwy otrzyma umundurowanie, wyposażenie wojskowe i bezpłatne zakwaterowanie, a także wyżywienie i opiekę medyczną. Pracownikom wezwanym na ćwiczenia, przez cały czas ich trwania przysługuje bezpłatny urlop.
Dodatkowo rezerwiście odbywającemu szkolenie przysługuje na podstawie przepisu art. 312 ust. 2 oraz 10 ustawy o obronie ojczyzny, rekompensata utraconego wynagrodzenia w wysokości 1/22 miesięcznego dochodu za każdy dzień ćwiczeń wojskowych (do 756,10 zł dziennie). Przy czym rekompensacie podlega różnica pomiędzy otrzymanym uposażeniem, a wynagrodzeniem za pracę bądź dochodem z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej.
Powołanie wojskowe może otrzymać osoba z pasywnej rezerwy, która ma uregulowany stosunek do służby wojskowej, ale nie pełni obecnie żadnego rodzaju służby wojskowej. Należy zaznaczyć, że dotyczy to przede wszystkim tych, którym kiedykolwiek nadano przydziały wojskowe i które złożyły przysięgę.
Może Cię zainteresować: