Styczeń to pierwszy miesiąc roku kalendarzowego, miesiąc zimowy. Dawniej mówiono że nawa styczeń pochodzi od słowa „tyki”, które w tym czasie sporządzali gospodarze. Nazwa pochodzi również od „styku” ponieważ na przełomie grudnia i stycznia stary rok styka się z nowym. Sądzono też, że nazwa pochodzi od tyczenia wiechami dróg zawianych śniegiem. Możliwe że nazwa miesiąca łączy się z jakąś czynnością gospodarczą wykonywaną w tym czasie, względnie z narzędziem do tej czynności służącym. W styczniu ziemia znajduje się najbliżej słońca.
Przysłowia związane ze styczniem
Styczeń, styczeń wszystko studzi ziemię, bydło, ludzi.
Kiedy w styczniu rosną trawy lipiec dla nas niełaskawy.
Ciepła izba marzeń szczytem i tak jakoś mija styczeń.
Gdy styczeń z zimnem nie chodzi marzec, kwiecień wychłodzi.
Jak Święta Agnieszka wypuści śnieg z mieszka to go nie powstrzyma ani do Franciszka.
Na Świętego Pawła połowa zimy przepadła.
Kiedy w styczniu lato w lecie zima za to.
Kiedy styczeń najostrzejszy tedy roczek najpłodniejszy.
Urodzaje da rola gdy deszcz leje w Karola.
Święty Marcin lody gładzi, gdy ich nie ma to je sadzi.
Informacje o styczniu
Styczeń to miesiąc, który zaczyna nowy rok i przynosi wiele okazji do świętowania. Zimowa aura sprzyja spotkaniom i kultywowaniu tradycji. Zapusty okres zwany popularnie karnawałem a dawniej również mięsopustem. Trwa tradycyjnie od święta Trzech Króli do Wielkiego Postu i jest czasem wesołych zabaw. To również czas podsumowań, refleksji oraz co najważniejsze noworocznych postanowień. Najważniejsze święta w styczniu to Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzone (21 i 22 stycznia), mające na celu uhonorowanie i wyrażenie wdzięczności babciom i dziadkom za ich miłość, troskę, wsparcie. Święta te są okazją do pogłębienia rodzinnych więzi i docenienia roli dziadków w życiu rodzinnym.
Styczeń to miesiąc odpoczynku od prac polowych. Wyjątek stanowi ciepły i mokry styczeń wtedy lustrujemy pola ozimin , robimy przegony i usuwamy zastoiska wody. W styczniu planujemy zasiewy jare zwłaszcza pod kątem pasz oraz zbycia naszych produktów przyszłym kontrahentom. Dobrą praktyką jest wykorzystanie okresu zimowego na czytanie fachowej literatury: poradniki , prasę rolniczą,, katalogi z materiałami i sprzętem rolniczym. Dokształcanie się na kursach i szkoleniach stacjonarnych , internetowych aby być na bieżąco ze wszystkimi nowościami pojawiającymi się na rynku.
Daty o jakich warto pamiętać w tym miesiącu:
2 stycznia 2025 r – rozpoczyna się nowy okres rozliczeniowy do pomocy de minimis w rolnictwie,
15 stycznia 2025 r – rozpoczyna się konkurs „Izydory 2021” na Firmy przyjazne rolnikom, którego organizatorem jest wydawca Tygodnika Poradnika Rolniczego,
22-23 stycznia 2025 r – Targi Sadownictwa i Warzywnictwa w Kielcach,
24-25 stycznia 2025 r – Agro-Premiery. Kierunek Rolnictwo 5.0! w Poznaniu,
25-26 stycznia 2025 r – Krajowa Wystawa Gołębi Młodych z roku kalendarzowego 2024 oraz Drobiu Ozdobnego i Królików w Sielinku,
31 stycznia 2025 r – mija termin płatności składek na ubezpieczenie społeczne rolników do KRUS za I kwartał.