Ciekawostki listopadowe

  • Dodane przez Redakcja
  • 4 listopada, 2024

Skąd się wziął Listopad ?

Nazwa miesiąca pochodzi od opadających jesienią liści. Na półkuli północnej jest to miesiąc jesienny, a na południowej wiosenny. Jesień nie jest już łagodna. Temperatury w dzień są niskie, w nocy występują przymrozki. Krótkie dni, nagie drzewa, deszcz. Martwe liście leżą na ziemi. W tym miesiącu pojawiają się zazwyczaj pierwsze opady śniegu.

Przysłowia związane z Listopadem

Na Wszystkich Świętych od zrębu utnij gałąź dębu; jeśli soku nie ma, będzie tęga zima.

Jak Marcin na białym koniu przyjedzie, to ostrą zimę przywiedzie.

 Na świętego Marcina najlepsza gęsina: patrz na piersi , patrz na kości, jaka zima nam zagości.

Zazwyczaj tak bywało, że święty Marcin okrywa swego płaszcza połą oziminę gołą.

Deszcz w Marka, ziemia w lecie jak skwarka.

Jaka pogoda w Ofiarowanie służy, taka się na całą zimę wróży.

Gdy na świętą Cecylię grzmi, rolnik o dobrym roku śni.

Gdyby nie Kaśka, nie byłoby Jaśka.

Święta Katarzyna adwent rozpoczyna.

Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.

Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.

Jakie rośliny kwitną w Listopadzie ?

Kwiaty, kwitnące w listopadzie, zaliczane są do kwiatowej elity, obejmującej bardzo wąskie grono. Listopad w ogrodzie jest  bowiem zakończeniem sezonu i zabezpieczeniem ogrodu do zimy. Istnieje  jednak kilka gatunków roślin, które dobrze radzą sobie z pierwszymi przymrozkami. Wśród nich możemy wymienić Złocienie to chyba najpopularniejsze kwiaty kwitnące jesienią, które występują w wielu odmianach i wersjach kolorystycznych. Chryzantemy nazwane są kwiatem narodzin miesiąca, ponieważ często kwitną dopiero w listopadzie. Astry bylinowe potocznie nazywane „michałkami” lub „marcinkami” to kolejne kwiaty kwitnące jesienią. Kapusta ozdobna to jeden z tych kwiatów, które najpiękniej wyglądają jesienią i kwitną w ogrodzie w listopadzie. Poza tym możemy jeszcze podziwiać jeżówkę purpurową, dalie, kwiaty hebe, rozchodnik.

Informacje o listopadzie

Listopad kojarzy się nam z chłodem kaprysami pogody ale także czasem zadumy, patriotycznych celebracji, rodzinnych spotkań nad grobami. Listopad to jesienny miesiąc, który powoli zbliża nas do zimy i obfituje w różne święta. Najważniejsze z nich to 1 listopada – Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny, Święto Myśliwych tzw. Hubertus, Narodowe Święto Niepodległości, Katarzynki, Dzień buraka, Andrzejki.

W listopadzie zamykamy cykl prac gospodarczych następuje tzw. „sprzątanie” z pól. W polu trwają ostatnie intensywne zbiory roślin okopowych, kukurydzy i warzyw gruntowych które są zwożone a następnie przygotowywane do przechowywania. Poza tym rozpoczyna się przygotowywanie do przyszłorocznych zbiorów. Rośliny ozime, czyli takie, które do rozpoczęcia wzrostu, a następnie poprawnego rozwoju potrzebują niskich temperatur, powinny być już w ziemi. Rolnicy w tym jesiennym okresie skupiają się na poprawie gleby. W tym okresie,  jeśli gleba nie jest zamarznięta lub pokryta śniegiem, wywozimy nawozy naturalne stałe, na uprawy wieloletnie, trwałe użytki zielone.  Po skończonych pracach w gospodarstwie należy zadbać o konserwację maszyn i czekać do wiosny…

Może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *