Nazwa miesiąca pochodzi od kwitnących lip. Lipiec to pierwszy miesiąc wakacji, pełnia lata, czas żniw i gorącego słońca. To miesiąc piękny, pełen ciepła i letnich kwiatów. Cieszmy się nim bo szybko minie.
Przysłowia związane z lipcem
Przysłowia wywodzą się z tradycji ludowej i odnoszą się do naturalnego porządku życia. Dawniej ludzie przywiązywali dużą wagę do przysłów, gdyż były one dla nich sposobem na przewidywanie pogody, która miała ogromne znaczenie w pracach na wsi. Każdy miesiąc ma swoje przysłowia.
Poniżej klika przysłów o lipcu: znanych, mniej znanych i zapomnianych.
Kiedy lipiec daje deszcze, długie lato będziejeszcze.
Lipcowa pogoda, dla chłopów żniwna swoboda.
Lipiec lubi przypiec.
W lipcu dwóch braci ziemniaki znaczy: gdy deszcz – gniją, gdy pogoda to – żyją.
Kto w lecie próżnuje, w zimie głód poczuje.
Miód lipcowy, to lek zdrowy.
Miesiąc lipiec musi przypiec i ostatki mąkiwypiec.
Jakie rośliny kwitną w lipcu?
W lipcu kwitnie wiele roślin. Najpopularniejsze to:
Byliny: krwawnik pospolity, liliowce, mikołajek alpejski, floks wiechowaty, rozchodnik ościsty, zawilec japoński i wiele innych.
Kilka informacji o drzewie lipie i lipcu
Duże drzewo z rodziny liściastych o szerokiej, zaokrąglonej koronie, sercowatych liściach oraz drobnych, pachnących kwiatkach zebranych w zwisające grona. Drewno lipy wykorzystywane jest w pracach rzeźbiarskich ze względu na jego miękkość i łatwość w obróbce. Dawniej wytwarzano z niego również narzędzia. Ze względu na swoistą „delikatność” materiału, powodującą ich stosunkowo niską trwałość, pojawiło się powiedzenie, że coś „kiepskie, łatwo się psujące” jest … “lipne”.
Przez wielu miód z kwiatów lipy jest uważany za najsmaczniejszy. Cenią go za orzeźwiający smak z lekko żywicznym aromatem oraz za lecznicze właściwości.
Lipa w kulturze europejskiej symbolizuje miłość, jedność, sprawiedliwość.
Miesiąc lipiec to także popularne imieniny: Anny – matki Maryi, Krzysztofa – patrona kierowców, Jakuba – apostoła.