
Skąd się wziął grudzień ?
Nazwa miesiąca pochodzi od słowa gruda, inaczej bryły zamarzniętej ziemi. Inne nazwy to: godnik od godów, jedwent od adwentu czyli czasu oczekiwania na Boże Narodzenie, prosień od proszenia o łaski, czy zabijanego w tym okresie prosiaka. Jest to pierwszy miesiąc zimowy, zazwyczaj zimny, szary, dżdżysty a nieraz biały i mroźny. Temperatura spada poniżej zera , przez co twardnieje ziemia, zmieniając się w grudę. Dni stają się coraz krótsze a czas mroku wydłuża się. W dniu 21 grudnia noc jest najdłuższa w roku i przychodzi do nas kalendarzowa zima. Grudzień to wyjątkowy i magiczny czas. Świąteczna i rodzinna atmosfera sprawia, że wielu z nas już nie może się doczekać wigilijnego wieczoru. W grudniu przypadają najpiękniejsze święta – Święta Bożego Narodzenia.
Przysłowia związane z grudniem
Gdy na początku grudnia pogoda stała, zima będzie długo biała.
Barbara po wodzie święta po lodzie.
Po suchym grudniu sucha wiosna i pogoda we żniwa.
W zimie odkryte ucho, to w lecie sucho.
Święta Łucja głosi, jaką pogodę styczeń przynosi.
Grudzień zimny, śniegiem przykryty, daje rok w zboże obfity.
Na Tomasza najdłuższa noc nasza.
Gdy w Narodzenie pogodnie, będzie tak cztery tygodnie.
W dzień Adama i Ewy daruj bliźnim gniewy.
W jakim blasku Bóg się rodzi, w takim cały styczeń chodzi.
W dzień świętego Szczepana rzucają owsem w kapłana.
Dzień Sylwestrowy pokaże czas lipcowy.
Jakie rośliny kwitną w grudniu ?
Choć grudzień to miesiąc, w którym rośliny ogrodowe udały się na zasłużony odpoczynek, to nadal możemy cieszyć się pięknymi kwiatami. A to za sprawą roślin doniczkowych. U wielu z nich właśnie zimową porą pojawiają się najpiękniejsze kwiatostany i intensywne kolory. Zakwitają w zimie i są dzięki temu piękną ozdobą podczas świąt oraz na przełomie roku. Wśród nich możemy wymienić :
Grudnik, inaczej Schlumbergera, zwany kaktusem bożonarodzeniowym to pozycja numer jeden w wśród kwiatów grudniowych, najbardziej znany i dekoracyjny. Odpowiednio pielęgnowany zakwita dwa razy w roku – latem oraz zimą.
Gwiazdy betlejemskie, czyli poinsecje, to rośliny, które kojarzą się z Bożym Narodzeniem. Mają dekoracyjne kwiaty, które najczęściej występują w kolorze czerwonym, ale mogą być także białe lub pomarańczowe.
Cyklamen perski, inaczej zwany fiołkiem alpejskim, to piękna i dekoracyjna roślina. Ma piękne, reprezentatywne kwiaty i liście. Występuje w wielu odcieniach.
Zwartnica, czyli amarylis, to kolejny przykład kwiatu, który kwitnie w grudniu. Zazwyczaj zakwita tuż przed Bożym Narodzeniem. Jego kwiaty są niezwykle okazałe i atrakcyjne. Amarylis może zakwitać na wiele kolorów, jednak najczęściej spotyka się odmiany czerwone.
Informacje o grudniu
Grudzień zamyka pewien okres i otwiera nowy – to czas obchodzenia podwójnych narodzin – najpierw Jezusa, a następnie Nowego Roku. Najważniejsze Święta grudniowe to: Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Święta Bożego Narodzenia.
Boże Narodzenie to święto chrześcijańskie obchodzone dla uczczenia narodzin Jezusa. Okres bożonarodzeniowy trwa od adwentu, który zaczyna się cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem, do święta Trzech Króli.
Okres świąt Bożego Narodzenia jest bardzo bogaty w symbolikę, wierzenia, zwyczaje i obrzędy. To czas magiczny, święty. Szczególną rolę w tym czasie odgrywa adwent (z łac. adventus – „przyjście”) – okres czterotygodniowego postu. W adwencie nie wolno pracować na roli. Według tradycji w adwencie ziemia odpoczywa; ziemia jest święta, nie wolno jej było zatem ruszać.
W gospodarstwie warto sprawdzić zabezpieczenie magazynów, kopców na zimę przed ewentualnymi silnymi mrozami. Dobrze jest też dokonać oceny plonów i zbiorów. Koniec roku to najlepszy okres na podsumowanie i ocenę naszej pracy. Na ocenę celowości i opłacalności przedsięwzięć w produkcji i wyciągnięcie wniosków na rok następny. Kończymy orki zimowe, jeśli pozwala na to pogoda, prace w obejściu. Sporządzamy plany napraw i remontów maszyn i ciągników oraz wykaz potrzebnych części do zakupu.
Obchody Bożego Narodzenia to wiele zwyczajów, najbardziej znane to:
Ubieranie choinki – która ma symbolizować rajskie drzewo wiadomości dobra i zła.
Święty Mikołaj – kojarzy nam się z rozdawaniem prezentów. Dawanie prezentów przez Mikołaja to forma przypomnienia, że Jezus był darem dla świata.
Wigilia – to najbardziej niezwykły, uroczysty i rodzinny wieczór w roku. W polskiej tradycji czas wyjątkowy. Tej nocy wszystko ma symboliczne znaczenie, zarówno czynności, gesty, przedmioty, jak też słowa. Punktem kulminacyjnym dnia jest uroczysta kolacja, do której tradycja nakazuje zasiadać po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki, na pamiątkę gwiazdy prowadzącej Trzech Króli do stajenki
Pasterka – uroczysta msza najczęściej o północy, w kościołach katolickich.
Kolędy i szopki – w okresie Bożego Narodzenia w kościołach śpiewa się kolędy, ustawia szopki bożonarodzeniowe.
Lubimy wszyscy te święta z choinką, narodzinami Jezusa, kolędą i oczywiście prezentami.
“Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi…”
Może Cię zainteresować:
Ciekawy tekst o najmilszych mojemu sercu świętach .