Ciekawostki czerwcowe

Skąd się wziął Czerwiec?

Może pamiętacie ze szkoły podstawowej tłumaczenie pochodzenia nazw miesięcy? Dla przykładu: Sierpień – swoją nazwę zawdzięcza sierpowi – narzędziu, którym zbierano dawniej zboża. Listopad – jak nietrudno się domyśleć wziął nazwę od opadających z drzew liści. A skąd się wzięła nazwa Czerwiec? Otóż zawdzięcza swą nazwę małemu owadowi Czerwcowi polskiemu, z którego dawniej wyrabiano czerwony barwnik koszenilę używaną do barwienia tkanin. Odławiano go z korzeni rośliny Czerwca trwałego, właśnie w czasie trwania miesiąca, który dziś od tej czynności zwiemy Czerwcem.

Przysłowia związane z czerwcem

Jak każdy inny tak i ten miesiąc ma przyporządkowane sobie przysłowia. W dużej mierze są one poświęcone pracom polowym i przewidywanym plonom.

Poniżej garść z nich.

Czerwiec daje dni gorące, kosa brzęczy już na łące.

W czerwcu gospodarze resztki zboża sieję dopóki słoneczne skwary zbyt nie grzeją.

Czerwiec się zwykle na maju wzoruje, jego pogodę deszcz i wiatr naśladuje.

Kiedy kwitnie w czerwcu bób, to największy wtedy głód, a kiedy mak, to już nie tak.

Od czerwca dużo zależy, czy żniwa będą jak należy.

Posucha czerwcowa zboża nie wychowa.

Jakie rośliny kwitną w czerwcu?

Czerwiec jest miesiącem, w którym wokół „wszystko kwitnie”. Kwitną drzewa, krzewy, byliny, rośliny jednoroczne i dwuletnie,

Najbardziej popularne rośliny kwitnące w tym okresie to m.in.:

Aster,  dobrze znane rolnikom chwasty: bratek polny, bodziszek czy chaber, ale również funkia, kocimiętka, goździk, piwonia, begonia, mak, nagietek, stokrotka, nasturcja, łubin, berberys, bez czarny, jaśminowiec, lawenda, kalina, różanecznik, czosnek, dzwonek, szałwia, hortensja, niezapominajka, naparstnica, wiciokrzew, krzewuszka, żarnowiec, robinia akacjowa, kalina i wiele, wiele innych, w tym rozpoczynająca dopiero kwitnienie lipa.

Obrzędy czerwcowe

Pod koniec miesiąca następuje przesilenie letnie, czyli moment, w którym oś obrotu Ziemi jest maksymalnie wychylona w kierunku Słońca. Z tym wydarzeniem astronomicznym przypadającym na drugą dekadę czerwca, związane są obchody – kiedyś pogańskiej Kupalnocki a obecnie święta Świętego Jana.

Kupalnocka zwaną również Nocą Kupalną bądź Sobótką przypadała w czasie najkrótszej nocy w roku (21 – 22 czerwca). Wiązała się z płodnością, urodzajem, miłością i radością.

Czczono ją jako święto słońca, ognia, wody i księżyca.

Chrześcijaństwo chcąc wyplenić pogańskie zwyczaje zastąpiło Noc Kupały świętem Świętego Jana obchodzonego w nocy z 23 na 24 czerwca.

Jednak pamięć o dawnych słowiańskich obrzędach przetrwała i od kilkunastu lat niektóre samorządy organizują festyny z okazji Kupalnocki, choć mają one już nieco inny wymiar.

Palenie ognisk, wróżby, rytualne kąpiele czy szukanie kwiatu paproci zostało zastąpione występami piosenkarzy, tańcami i zabawami w Wesołym Miasteczku.

 

Może Cię zainteresować: