
Ostatnie przypadki śmierci dzieci spowodowane niewłaściwym stosowaniem środków chemicznych zawierających fosforek glinu, skłoniły resort rolnictwa do wydania informacji o tym jak można pozbyć się z gospodarstwa tych niebezpiecznych preparatów.
Posiadacze środków ochrony roślin zawierających fosforek glinu, którzy rezygnują z ich stosowania (lub posiadają pozostałości tych preparatów), mogą oddać je do utylizacji, do podmiotów uprawnionych do zbiórki odpadów niebezpiecznych.
Quickphos Tablets 56 GE, Quickphos Pellets 56 GE, Quickphos Bags, Quphos Pellets 56 GE, Phostoxin Tablet, Phostoxin Bag, Phostoxin Tablet, Morta, Masterphos Tabletki 56 GE, Masterphos Peletki 56 GE, Greenphos Tablets, Greenphos Pellets 56 GE, Greenphos Pellets Proffesional 99 GE, Greenphos, Greenphos Pellets Expert 100 GE,
Greenphos Pellets Professional 99,3 GE, Greenphos Pellets Professional 99,2 GE, Greenphos Pellets Professional 99,1 GE, APS, APS Peletki, APS Tabletki, Delicia Gastoxin, Sobieski 56T, Sobieski 56P, Fumiphos.
Do utylizacji można oczywiście oddać również inne preparaty zawierające fosforek glinu o innych nazwach, nieznajdujących się już w sprzedaży.
Fosforek glinu w przypadku kontaktu z powietrzem atmosferycznym i wilgocią wydziela fosforowodór – toksyczny gaz, który hamuje dostęp tlenu do komórek i powoduje ich szybką śmierć.
Uwalnianie fosforowodoru następuje szybciej w warunkach wysokiej wilgotności.
Opisywany związek stosowany jest głównie do fumigacji ziarna i nasion w magazynach zbożowych. I w tym przypadku raczej nie dochodzi do zatruć ludzi, bo każdy zdaje sobie sprawę z czym ma do czynienia.
Inaczej jest w przypadku zwalczania kretów, do czego również ten środek służy. Trzeba w tym miejscu powiedzieć, że dość powszechnie stosowany jest również do zwalczania szczurów.
I tu rodzi się niebezpieczeństwo zatrucia. Jeśli zastosujemy preparat w mieszkaniu czy budynku gospodarczym, to pod wpływem wilgoci z powietrza zacznie się uwalniać fosforowodór, który nie ma jak „wsiąknąć” w pryzmę zboża czy korytarze kretowiska.
Siłą rzeczy zamiast „iść w dół” (jest cięższy od powietrza) rozprzestrzenia się nad powierzchnią. Dodatkowo rzecz ma miejsce w zamkniętym pomieszczeniu co potęguje jego działanie.
Prawdopodobnie z tego nie zdają sobie sprawy ludzie, używający tych środków niezgodnie z przeznaczeniem, traktując je jak każdą inną trutkę na myszy. O tragicznych skutkach tak beztroskiego używania niebezpiecznych chemikaliów, niestety w ostatnim czasie dużo słyszeliśmy.
Pomoc w ustaleniu pomiotów uprawnionych do zbiórki odpadów niebezpiecznych można uzyskać w placówkach wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa lub jednostkach wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska.
Może Cię zainteresować: