30 lat ARiMR

  • Dodane przez Redakcja
  • 26 listopada, 2024

Praca w ARiMR jest służbą dla rolnika

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski uczestniczył wczoraj w uroczystości związanej z 30 – leciem działalności Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Wydarzenie odbyło się w Świętokrzyskim Oddziale Regionalnym ARiMR.

Powstanie ARiMR

„W 1994 roku Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa, którą wówczas kierowałem, realizowała projekt powołania agencji. Wzorowaliśmy się na podobnych instytucjach działających w innych krajach m.in. we Francji” – przypomniał szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że w tamtym czasie funkcjonowały instrumenty finansowe związane z procesami oddłużeniowymi oraz pochodzące z Banku Światowego.

– Dzisiejsze doświadczenia potwierdzają, że obraliśmy dobrą drogę, oraz pokazują w jakim kierunku powinniśmy zmieniać Wspólną Politykę Rolną – stwierdził minister.

Zgodził się również z przesłaniem prezesa świętokrzyskiego oddziału regionalnego ARiMR Piotra Żołądka, że praca w agencji to  służba dla rolników, a rolnik jest najważniejszą osobą.

Minister przypomniał, że przez agencję skierowanych zostało do rolnictwa – w ramach Wspólnej Polityki Rolnej – 80 mld euro, czyli 1/3 wszystkich środków jakie otrzymała Polska.

Kierunki zmian

Minister poinformował, że obecnie resort pracuje nad propozycjami zmian we Wspólnej Polityce Rolnej po 2027 roku. Zwrócił przy tym uwagę, że od pierwszego stycznia 2025 roku Polska będzie sprawowała przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej i jednocześnie będzie to początek prac nowej Komisji Europejskiej.

„Mamy szereg uwag i zastrzeżeń w odniesieniu do Wspólnej Polityki Rolnej, a przede wszystkim do budżetu” – poinformował minister. Jego zdaniem budżet powinien być

odpowiedni do zadań i celów stawianych przed rolnictwem w Europie.

Traktaty Rzymskie mówiły o tym, aby zabezpieczyć powszechny dostęp do żywności po odpowiednich cenach oraz odpowiedni poziom dochodów rolników” – przypomniał szef resortu rolnictwa.

Według niego pierwsze dwa zadania zostały zrealizowane właściwie, natomiast różnie jest z poziomem dochodów rolników. Rolnicy są najsłabszym ogniwem w całym łańcuchu żywnościowym.

„Rolnicy nie mają wpływu na ceny środków produkcji ani na ceny produktów i surowców, które sprzedają. Stąd dopłaty często są formą poprawy dochodowości i wzmocnienia konkurencyjności rolników europejskich, także na rynku światowym” – stwierdził Czesław Siekierski.

Minister zapewnił, że będzie robił wszystko, aby Wspólna Polityka Rolna dalej była dwufilarowa. Kolejnym zagadnieniem jest to, że środki na Wspólną Politykę Rolną wykorzystywane są w dużej mierze na cele pozarolnicze. Między innymi z tych środków realizowane są zadania związane z ochroną środowiska i klimatu.

 

Mercosur i Ukraina

Minister zwrócił uwagę na zagrożenia dla europejskiego rolnictwa spowodowane umową UE z krajami Mercosur oraz akcesją Ukrainy do Unii Europejskiej.

Wieś i dzierżawa

Szef resortu rolnictwa poinformował o trwających w resorcie pracach związanych z zapewnieniem utrzymania podstawowych funkcji wsi, która jest przede wszystkim miejscem prowadzenia produkcji rolnej.

Ponadto zapewnił, że kontynuowane są prace związane z ustawą o dzierżawie, która powinna zabezpieczyć interesy obu stron.

Może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *