Podczas spotkania ministra Telusa z rolnikami protestującymi na przejściu granicznym, szef resortu zapowiedział uruchomienie od 16 października wypłat zaliczek dopłat obszarowych.
W ostatnim czasie słychać było o kłopotach ARiMR z systemem informatycznym do obsługi dopłat. Pojawiały się głosy o możliwych opóźnieniach w wypłacie środków.
Zapewnienie Roberta Telusa, że program wypłat zaliczek ruszy od połowy przyszłego miesiąca świadczy o tym, że Agencja uporała się wreszcie z problemami.
Choć zgodnie z przepisami można co do zasady wypłacać zaliczki na poczet płatności bezpośrednich w wysokości 50%, to z uwagi na szczególne uwarunkowania, państwa członkowskie mają prawo do podwyższenia tej kwoty do poziomu 70%
Jak pamiętamy z ostatnich lat, w Polsce zaliczki wynosiły 70 procent i można być pewnym, że w tym roku również będą wypłacane na tym samym poziomie.
W tym roku rolnicy złożyli około 1 240 tys. wniosków o przyznanie dopłat obszarowych.
Otwartym pytaniem pozostaje jaką kwotę rolnicy otrzymają na konto, bowiem zależna jest ona od przelicznika euro. Można spodziewać się, że w tym roku wartość dopłat będzie niższa niż we wcześniejszych latach.
Nie dość bowiem, że weszły ekoschematy to jeszcze kurs euro jest wyraźnie niższy niż w poprzednim roku. W 2022 r. średni kurs euro to 4,85 zł a dziś kształtuje się na poziomie 4,65 zł.
Wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich rozpocznie się 16 października i będzie trwała do 30 listopada.
Od 1 grudnia planowane jest rozpoczęcie wypłat pozostałej części dopłat, co zgodnie z przepisami może potrwać do końca czerwca 2023 r.