Ciepła i sucha wiosna jaką mamy od pewnego czasu sprzyja pojawieniu się na buraku cukrowym mszycy trzmilelinowo-burakowej. Tak naprawdę jest to mszyca burakowa a dodatek „trzmielinowa” bierze się z rośliny – trzmieliny, z której nalatuje na plantacje.
Mszyca burakowa jest gatunkiem dwudomowym. W środowisku polowym ma wielu żywicieli pośrednich: ziemniaki, rośliny bobowate, chwasty. Jesienią na trzmielinie, kalinie i jaśminowcu składane są jaja i w tej postaci szkodnik zimuje. Wczesną wiosną pojawiają się kolejne pokolenia, z których dopiero w trzecim pojawiają się uskrzydlone samice nalatujące na plantacje. Na buraku może wystąpić 7 do nawet 10 pokoleń.
W lipcu mszyce przelatują z buraków na chwasty komosowate i tu dają 4 do 5 pokoleń. Następnie przenoszą się na zimowego gospodarza – trzmielinę (mszyce trzmielinowo-burakowe) i tu składają jaja.
Występowanie mszyc zależne jest od warunków atmosferycznych. W latach o suchej i ciepłej wiośnie jest ich więcej niż w zimnych i deszczowych. Mszyce żerują i rozwijają się na spodniej stronie liści, wysysając soki i skręcając tkankę (kędzierzawość liści, głównie sercowych). Skutkuje to ograniczeniem powierzchni asymilacyjnej, osłabieniem rośliny a co za tym idzie, gorszym rozwojem wegetatywnym. Ale szkodliwość mszyc polega również na przenoszeniu wektorów chorób wirusowych: nekrotycznej żółtaczki buraka czy łagodnej żółtaczki buraka. W wyniku masowego nalotu straty mogą sięgać nawet 30 procent zakładanego plonu.
Próg ekonomicznej szkodliwości to 15 % roślin zasiedlonych lub średnio 15 mszyc na jednej roślinie.
Preparaty do zwalczana mszycy trzmielinowo burakowej:
We wczesnych fazach rozwoju buraka cukrowego można zastosować insektycydy o działaniu kontaktowym i żołądkowym, na roślinie działające powierzchniowo, zawierające deltametrynę, np. Decis Mega 50 EW lub Delta 50 EW w dawce 0,2 l/ha. Wadą tych preparatów jest możliwość ich stosowania w temperaturze nie wyższej niż 20 stopni Celsjusza. Ponadto powierzchniowe działanie sprawia, że ich skuteczność jest ograniczona ze względu na fakt, iż środek trafia na wierzchnią stronę liścia podczas gdy mszyce żerują od spodniej strony.
Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie nowej substancji aktywnej: flonikamidu zawartej w preparacie Teppeki 50 WG w dawce 0,14 kg/ha. Flonikamid działa na roślinie systemicznie a więc bez trudu dotrze do spodniej strony liścia, gdzie żerują kolonie mszyc. Co prawda, na dzisiaj można się spotkać jeszcze z etykietą Teppeki 50 WG, w której nie znajdziemy możliwości jego stosowania w uprawie buraka cukrowego ponieważ dosłownie „przed chwilą” został zarejestrowany. W każdym razie same cukrownie zalecają jego stosowanie.
Do 23 sierpnia tego roku możemy również skorzystać z Mospilanu 20 Sp (0,2 l/ha) oraz Movento 100 S.C. (0,75 l/ha). Oba insektycydy uzyskały czasowe zezwolenie do stosowania w buraku cukrowym.