♦ imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres producenta rolnego ubiegającego się o pomoc, o której mowa w ust. 1;
♦ numer identyfikacyjny producenta rolnego ubiegającego się o pomoc, o której mowa w ust. 1, nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
♦ numer identyfikacyjny powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności (numer PESEL) lub numer identyfikacji podatkowej (NIP) producenta rolnego ubiegającego się o pomoc, o której mowa w ust. 1, a w przypadku osób fizycznych nieposiadających numeru PESEL – numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.
Konieczne załączniki
Do wniosku o przyznanie dopłat do zbóż należy załączyć kopie faktur lub ich duplikaty potwierdzające sprzedaż w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 maja 2024 r. pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą
Do kiedy można złożyć wniosek o dopłaty do zbóż?
Wniosek o dopłaty do zbóż należy złożyć w ARiMR do 5 czerwca 2024 r. Może on być złożony za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji w sposób określony w przepisach o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Czy spółdzielnie rolnicze są uprawnione do uzyskania dopłat do zbóż?
Zgodnie z projektem rozporządzenia, w przypadku gdy o przyznanie pomocy, o której mowa w ust. 1, ubiega się spółdzielnia produkcji rolnej albo spółdzielnia rolników, przy przyznawaniu pomocy, o której mowa w ust. 1, danej spółdzielni maksymalny limit 300 ha określony w ust. 9 ustala się, na jej wniosek, jako iloczyn tego limitu oraz liczby członków danej spółdzielni, jeżeli spółdzielnia ta poddała się lustracyjnemu badaniu, o którym mowa w art. 91 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze, w ciągu ostatnich trzech lat poprzedzających rok złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 3 pkt 1.
Ważne!
W sytuacji gdy ze złożonych wniosków wyniknie, że zapotrzebowanie na pomoc przekroczy kwotę 2,1 mld zł, do obliczenia wysokości tej pomocy zastosuje się współczynnik korygujący. Współczynnik korygujący stanowi iloraz kwoty 2,1 mld zł i kwoty równej zapotrzebowaniu na tę pomoc wynikającemu ze złożonych wniosków oraz jest ustalany z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
W tym rozdaniu nie przewiduje się dopłat do rzepaku i kukurydzy (dopłaty do kukurydzy są już obecnie wypłacane).
Izby rolnicze apelują o przyznanie dopłat do zboża sprzedanego w okresie od 1 do 31 grudnia ubiegłego roku argumentując, że już wówczas ceny były poniżej kosztów produkcji. Ministerstwo Rolnictwa odpowiada, że „na dzisiaj” nie jest to możliwe ze względu na to, że ewentualna zmiana rozporządzenia znacznie opóźniłaby wypłatę obecnie zaplanowanego wsparcia.