Piętnastego marca rozpoczęła się kolejna, tegoroczna kampania składania wniosków o dopłaty obszarowe. Zasadniczy termin zakończenia składania wniosków mija z dniem 16 maja 2023 r. Jeśli ktoś zauważył błąd w złożonym wniosku, to do 31 maja może bez potrąceń złożyć poprawkę.
Również w późniejszym terminie – do 9 czerwca – można złożyć wniosek ale wówczas należy pamiętać, że kwota płatności będzie pomniejszona o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.
Tak jak w poprzednich latach, wniosek należy złożyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyłącznie w postaci elektronicznej – za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.
Dostęp do aplikacji jest możliwy za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE), dostępnej na stronie: https://www.gov.pl/web/arimr.
W tym roku kampania przyjmowania wniosków będzie przebiegała według nowych, trudniejszych zasad, wynikających z Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W związku z tym Ośrodki Doradztwa Rolniczego oraz biura powiatowe ARiMR będą bezpłatnie pomagać rolnikom w wypełnianiu wniosków o przyznanie płatności na 2023 r.
Jak na razie, na dzień 6 kwietnia, wnioski złożyło 97 316 rolników, w tym na ekoschematy 24 946, czyli niemal 26 procent. Prawdopodobnie tak mały udział wniosków z zaznaczoną opcją ekoschematów wynika z faktu, że w pierwszej kolejności wnioski składają rolnicy, którzy nie są w stanie skorzystać z żadnego ekoschematu, nie prowadzą produkcji zwierzęcej a dochody w znacznej mierze uzyskują spoza gospodarstwa. Innym powodem może też być opóźnione wdrażanie akcji szkoleniowej dla gospodarzy.
Tymczasem korzystanie z ekoschematów ma zasadnicze znaczenie dla wysokości dopłat obszarowych w tym rozdaniu. Podstawowe bowiem stawki płatności, za spełnienie zasad warunkowości pozwolą na otrzymanie dopłat na poziomie około 70% tych, które rolnicy otrzymywali w poprzednich latach.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad przyznawania dopłat obszarowych w 2023 r. znajdują się na stronie MRiRW: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/ekoschematy3.