Siejesz? Pomyśl o płodozmianie w związku z GAEC 7.

  • Dodane przez Redakcja
  • 15 września, 2023

Od 2024 roku wchodzą nowe wymagania dla rolników. Będą nas obowiązywać nowe normy: GAEC 7 i GAEC 8, w 2023 roku zawieszone.

O normie GAEC 8 pisaliśmy w artykule:

https://rolnikocenia.pl/siejesz-tylko-nie-zasiej-wszystkiego/

 

Dzisiaj zajmiemy się drugą normą: GAEC 7, która dotyczy zmianowania i dywersyfikacji upraw na gruntach ornych.

Obowiązkowi GAEC 7 podlegać będą gospodarstwa, w których powierzchnia GO wynosi powyżej 10 ha. Dobrze jest już na poziomie tegorocznych siewów pomyśleć o układzie płodozmianu na przyszłe lata.

 

Szczegółowe wymogi:

  1. W przypadku gdy grunty orne w gospodarstwie obejmują powierzchnię powyżej 10 ha, na tych gruntach uprawy prowadzi się w taki sposób, aby na powierzchni:

–   co najmniej 40% gruntów ornych była prowadzona inna uprawa w plonie głównym niż uprawa prowadzona w tym plonie w roku poprzednim;

–  wszystkich gruntów ornych taka sama uprawa w plonie głównym nie była prowadzona dłużej niż 3 lata.

 

  1. Warunek określony w pkt 1 uznaje się za spełniony, jeżeli na danej powierzchni:

–   w uprawę w plonie głównym zostanie wprowadzona wsiewka i ta wsiewka będzie utrzymywana co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub co najmniej przez 8 tygodni od dnia zbioru uprawy w plonie głównym wskazanego w oświadczeniu, które rolnik złożył za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, albo do kierownika biura powiatowego Agencji, w terminie 7 dni od tego dnia, lub

–   po zbiorze uprawy w plonie głównym zostanie wprowadzony:

  1. a) międzyplon ozimy utworzony przez wysiew co najmniej jednego gatunku roślin, który tworzy okrywę roślinną co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku, przy czym po dniu 15 listopada dopuszcza się mulczowanie tych międzyplonów, lub

 

  1. b) międzyplon ścierniskowy utworzony przez wysiew co najmniej jednego gatunku roślin w okresie od dnia 1 lipca do dnia 20 sierpnia i utrzymywany co najmniej do dnia 15 października, a w przypadku gdy rolnik w terminie 7 dni od dnia wysiewu, złożył za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji albo do kierownika biura powiatowego Agencji oświadczenie, w którym wskazał ten dzień wysiewu – przez co najmniej 8 tygodni od tego dnia wysiewu.

 

  1. Warunków określonych w pkt 1 nie stosuje się w odniesieniu do gruntów ugorowanych oraz do następujących upraw w plonie głównym:

–   roślin bobowatych;

–   traw lub innych zielnych roślin pastewnych;

–   mieszanek roślin bobowatych drobnonasiennych z trawami;

–   upraw wieloletnich.

 

  1. W przypadku gdy grunty orne w gospodarstwie obejmują powierzchnię powyżej 10 ha, na tych gruntach prowadzi się co najmniej trzy różne uprawy, przy czym uprawa o największej powierzchni nie może zajmować więcej niż 65% gruntów ornych, a dwie uprawy o największej powierzchni nie mogą łącznie zajmować więcej niż 90% gruntów ornych.

 

  1. Do celów spełnienia warunków określonych w pkt 1 i 4 za uprawę uznaje się:

–   rodzaj roślin;

–   formę jarą i ozimą tego samego rodzaju roślin;

–   gatunek roślin z rodzin:

  1. a) kapustowatych (Brassicaceae),
  2. b) psiankowatych (Solanaceae),
  3. c) dyniowatych (Cucurbitaceae);

 

–   grunt ugorowany;

–   trawy lub inne zielne rośliny pastewne.

 

  1. Warunków określonych w pkt 1 i 4 nie stosuje się w odniesieniu do rolnika, w którego gospodarstwie więcej niż 75% powierzchni:

–   gruntów ornych jest:

  1. a) wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych lub
  2. b) ugorowanych, lub
  3. c) wykorzystywanych do uprawy roślin bobowatych lub

 

–   użytków rolnych:

  1. a) stanowią trwałe użytki zielone lub
  2. b) jest wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych.

 

  1. Na obszarze, na którym jednocześnie prowadzi się co najmniej dwie uprawy w oddzielnych rzędach, każdą z tych uprawę uznaje się za oddzielną, jeżeli pokrywa ona co najmniej 25% tego obszaru, przy czym powierzchnię obszaru pokrytego oddzielnymi uprawami oblicza się, dzieląc powierzchnię tego obszaru przez liczbę upraw pokrywających co najmniej 25% tego obszaru, niezależnie od udziału danej uprawy na tym obszarze.

 

  1. Obszary, na których w uprawę w plonie głównym wsiewa się drugą uprawę, uznaje się za obszary zajęte jedynie pod uprawę w plonie głównym.

 

  1. Obszary, na których wysiewa się mieszankę nasion, uznaje się za oddzielne uprawy, jeżeli można ustalić, że gatunki roślin z różnych mieszanek nasion różnią się od siebie, a te różne mieszanki nasion nie są stosowane do uprawy traw lub innych zielnych roślin pastewnych.

 

  1. Obszary, na których obok siebie są prowadzone odrębne uprawy, a każda z tych upraw zajmuje obszar o powierzchni mniejszej niż 0,1 ha, uznaje się za obszary objęte jedną uprawą.

 

  1. Rolnik prowadzący produkcję ekologiczną może nie stosować warunków określonych w pkt 1 i 4 w odniesieniu do gruntów ornych w gospodarstwie, na których jest prowadzona taka produkcja, chyba że zrezygnuje z tego uprawnienia we wniosku o przyznanie pomocy. W odniesieniu do pozostałych gruntów ornych w gospodarstwie te warunki stosuje się, jeżeli te grunty obejmują powierzchnię powyżej 10 ha, przy czym jeżeli rolnik zrezygnował z uprawnienia określonego w zdaniu pierwszym, te warunki stosuje się w odniesieniu do wszystkich gruntów ornych w gospodarstwie tego rolnika, o ile te grunty obejmują powierzchnię powyżej 10 ha.

 

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *