W czasie covidowej pandemii, szereg różnych wymagań wobec przedsiębiorców, w tym rolników został ze zrozumiałych względów zawieszony. Dotyczyło to szczególnie tych obowiązków, których realizacja wiązała się z organizowaniem publicznych spotkań, na przykład szkoleń ze stosowania środków ochrony roślin.
Czas pandemii się skończył, wracamy do normalności. Główny Inspektorat Ochrony roślin i Nasiennictwa informuje, że z dniem 4 maja tego roku zostaje przywrócony obowiązek posiadania ważnych zaświadczeń o ukończeniu szkoleń w zakresie środków ochrony roślin oraz obowiązek badania sprzętu do stosowania środków ochrony roślin.
Sprawny technicznie sprzęt oraz wiedza użytkownika co do stosowania środków ochrony roślin jest gwarantem bezpiecznego dla środowiska stosowania zabiegów chemicznych.
Ukończenie szkolenia jest niezbędne aby rolnik mógł kupić środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych oraz miał prawo legalnie wykonywać zabiegi z zastosowaniem tychże środków.
Jednocześnie w tym samym terminie zostanie przywrócony obowiązek okresowego badania, potwierdzającego sprawność techniczną sprzętu do stosowania środków ochrony roślin, którego badania już wygasły lub wygasną 4 maja 2023 r., oraz dla sprzętu starszego niż 5 lat, który nie był wcześniej poddawany badaniom. Następne badania przeprowadza się w odstępach czasu nie dłuższych niż 3 lata.
Obowiązkowym badaniom podlegają:
Opryskiwacze polowe oraz sadownicze – ciągnikowe i samobieżne
Urządzenia przeznaczone do zaprawiania nasion, inne niż przemysłowe;
Instalacje przeznaczone do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku lub zamgławiania
Sprzęt ciągnikowy i samobieżny przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie granulatu;
Z obowiązku przeprowadzania badań technicznych zwolnione są opryskiwacze ręczne lub plecakowe pod warunkiem, że pojemność ich zbiornika nie przekracza 30 litrów.
Uzupełnienie kwalifikacji oraz przeprowadzenie badania sprzętu należy wykonać w jednostkach do tego uprawnionych. Rejestry podmiotów prowadzących działalność w tym zakresie udostępniane są przez wojewódzkich inspektorów ochrony roślin i nasiennictwa pod adresem http://piorin.gov.pl/srodki-ochrony-roslin/rejestry/.