Cukrownia Pfeifer & Langen rozpoczęła właśnie tegoroczną kampanię.
Pierwsze kombajny rozpoczęły zbiór buraków już 25 sierpnia. Towar niemal natychmiast był odbierany i szedł na przerób.
Pierwszymi, którzy zdecydowali się na tak wczesne wykopki byli rolnicy z gminy Baboszewo. Najpierw pod lemiesz poszły plantacje we wsi Sokolniki Stare a następnie w Korzybiu. Niektórzy likwidowali całość upraw, inni cześć pola zostawiali na późniejszy zbiór.
Plony kształtują się najczęściej na poziomie 50 t/ha. W pojedynczych przypadkach słychać o prawie 60 tonach z hektara.
Średnia zawartość cukru kształtuje się na poziomie15 – 15,5%. Najwyższa dotychczas odnotowana polaryzacja to 16,5% uzyskane z plantacji, która nie tylko została wykopana jako pierwsza w tym roku, ale również była wcześniej o jakieś dwa tygodnie zasiana w porównaniu do okolicznych upraw. Sporadycznie zdarzają się zbiory o zawartości cukru na poziomie 14% i plonie poniżej 50 ton/ha.
W sierpniu dopłata za wczesny zbiór zaczęła się od wysokości 30 zł/t i codziennie zmniejsza się o 0,8 zł/t.
Rolnicy pytani o motywację tak wczesnego zbioru najczęściej podają dwie przyczyny.
Jedną jest chęć zasiania zboża w agrotechnicznym terminie, szczególnie pszenżyta.
Drugą przesłanką jest alternatywny termin odbioru buraków przypadający na styczeń. Bardzo późna w tej sytuacji możliwość zasiewu ozimin oraz obawy przed silnym mrozem, skłoniły część rolników do wyboru tak wczesnej daty wykopków, mimo ryzyka gorszych parametrów.
Ale jak na razie większość plantatorów, uwzględniwszy polaryzację i wielkość dopłaty zdaje się nie mieć powodów do niezadowolenia. Słoneczna pogoda „zadbała” o całkiem przyzwoite parametry jak na ten czas.