Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podało wczoraj (16.02.2024r.) informację, że w 2024 r. będzie można stosować oświadczenia lub zdjęcia geotagowane, aby potwierdzić realizację dwóch praktyk w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”. Ministerstwo podjęło taką decyzję w związku z licznymi informacjami o trudnościach w zgłaszaniu realizacji praktyk za pomocą zdjęć geotagowanych.
Rodzaje praktyk, które można potwierdzać poprzez oświadczenia.
Poprzez oświadczenia zamiast zdjęć geotagowanych rolnicy mogą potwierdzać:
wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji;
stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo.
Rolnicy mają do wyboru dwie możliwości. Zapewne młodsi, bardziej sprawni w posługiwaniu się nowymi technologiami pozostaną przy wykonywaniu zdjęć geotagowanych. Dla starszych została utworzona decyzją ministerstwa, możliwość składania oświadczeń kierowanych do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Kiedy składać oświadczenia lub przesyłać zdjęcia geotagowane?
Rolnik, który zrealizował daną praktykę, będzie mógł składać oświadczenia lub przesyłać zdjęcia geotagowane w roku składania wniosku o przyznanie płatności, ale:
przed dniem złożenia wniosku lub przed 15 marca – zdjęcie/oświadczenie powinno zostać złożone niezwłocznie, ale nie później niż 14 dni od dnia złożenia tego wniosku;
po dniu złożenia wniosku – zdjęcie/oświadczenie powinno zostać złożone w terminie 14 dni od dnia zrealizowania praktyki, ale nie później niż do 7 listopada tego roku, w którym został złożony wniosek.
Stosowanie nawozów a siła wyższa.
Zdarzyć się może, że ze względu na niekorzystne warunki pogodowe niemożliwym było spełnienie określonej praktyki. Wówczas rolnik powinien zgłosić do Agencji wystąpienie tzw. siły wyższej. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Gdy Agencja potwierdzi wystąpienie siły wyższej, nie nałoży na rolnika kary.