Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk atmosferycznych lub ASF, mogą ubiegać się o środki finansowe na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”.
Wnioski od zainteresowanych są przyjmowane przez niemal cały rok w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.
W tym roku nabór kończy się 29 grudnia.
Dokumenty będą rozpatrywane zgodnie z kolejnością ich składania. Na dzisiaj szacuje się, że rolnicy ubiegają się łącznie o niemal 2,4 mln zł.
Wsparcie może być przeznaczone na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa, bądź na odbudowę potencjału produkcji rolnej w gospodarstwie przez realizację inwestycji niezwiązanej z produkcją świń
Pomoc przeznaczona jest dla dwóch grup rolników:
Warunki otrzymania pomocy.
O dofinansowanie można się ubiegać, gdy spowodowane przez klęski żywiołowe lub niekorzystne zjawiska klimatyczne szkody w gospodarstwie, np. w sprzęcie, wieloletnich uprawach rolnych albo zwierzętach gospodarskich – powstały w roku, w którym jest składany wniosek lub w jednym z dwóch poprzednich lat. Straty muszą wynosić przynajmniej 30 proc. średniorocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym odnotowano szkodę. Pod uwagę można wziąć również pięć lat poprzedzających rok wystąpienia straty – pomija się te, w których produkcja była najwyższa i najniższa.
Jeśli w gospodarstwie wystąpi ASF, o pomoc mogą starać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok. W tym przypadku szkoda także powinna wynosić co najmniej 30 proc. trzody chlewnej posiadanej przez rolnika.
Rekompensaty można przeznaczyć na odtworzenie składników gospodarstwa, które uległy zniszczeniu.
Wysokość szkody musi oszacować komisja powołana przez wojewodę, a zakres kosztów podlegających refundacji musi być zgodny z katalogiem kosztów kwalifikowanych. Gdy w wyniku klęski żywiołowej zniszczeniu uległa konkretna maszyna rolnicza, można otrzymać dofinansowanie na zakup nowej.
Natomiast jeśli np. w wyniku przejścia huraganu zniszczeniu uległ sad, pomoc powinna zostać przeznaczona na odtworzenie uszkodzonych nasadzeń.
Z wyjątkową sytuacją mamy do czynienia w przypadku wystąpienia ASF. Wówczas środki pomocowe możemy przeznaczyć wyłącznie na inwestycje nie związane z produkcją świń.
Maksymalna pomoc, którą można otrzymać w ramach tego wsparcia w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, to 300 tys. zł na jednego beneficjenta i gospodarstwo. Poziom dofinasowania nie może jednak przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację danej inwestycji.