Można nawozić azotem w lutym, ale…

  • Dodane przez Redakcja
  • 30 stycznia, 2024

Już za chwilę, w czwartek, 1 luty a więc dzień, w którym można rozpocząć nawożenie azotowe – ale pod pewnymi warunkami.

Obowiązujący wcześniej stały termin rozpoczęcia nawożenia azotem dopiero od 1 marca, został pod wpływem głosów rolników zmieniony na elastyczny.

Podnoszono bowiem kwestię, że termin stosowania nawozów zawierających w składzie azot, jest ważnym czynnikiem decydującym zarówno o wysokiej efektywności wykorzystania składników nawozowych przez rośliny, jak i o ograniczaniu nadmiaru składników odżywczych w środowisku, w tym w wodach.

Farmerzy wielokrotnie zwracali uwagę, że trudno uzyskać wysokie plony w sytuacji, gdy wegetacja wiosenna zaczęła się już w lutym, są warunki wjazdu w pole i jest potrzeba nawożenia ale nie można wykonać zabiegu bo prawo każe czekać do początku marca.

Toteż funkcjonujący od 2023 roku program azotanowy, daje możliwość elastycznego stosowania nawozów zawierających w składzie azot w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego, jeżeli wystąpią odpowiednie warunki pogodowe tj.:

 

przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 3°C – dotyczy możliwości nawożenia roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych,

przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 5°C – dotyczy możliwości nawożenia pozostałych upraw.

 

Co ważne – rolnik nie musi sam sprawdzać ww. warunków pogodowych. Od 1-szego lutego informacje na ten temat znajdzie na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB). Przez cały luty będą na niej publikowane wykazy powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i 5°C. Link do strony poniżej:

https://agrometeo.imgw.pl/kryterium_wczesniejszego_terminu_nawozenia.

 

W przypadku gdy gospodarstwo położone jest na terenie 2 lub więcej powiatów, terminem rozpoczęcia nawożenia jest termin określony dla powiatu, z większym udziałem procentowym powierzchni gospodarstwa w tym powiecie w stosunku do całkowitej powierzchni tego gospodarstwa.

 

Nawet jeśli z komunikatów instytutu meteorologii będzie wynikać, że okres 5 dni o średniej temperaturze dobowej powyżej 3 °C miał miejsce, musimy pamiętać o zakazie stosowania nawozów na glebach zamarzniętych, pokrytych śniegiem i zalanych wodą.

Dla przypomnienia: nie uznaje się za glebę zmarzniętą takiej, która rozmarza co najmniej powierzchniowo w ciągu dnia.


Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *