Lista firm kupujących zboże z Ukrainy!

  • Dodane przez Redakcja
  • 29 listopada, 2023

Wczoraj wieczorem nowo powołana Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka udostępniła listę podmiotów, które w okresie od 24 lutego 2022 roku do 15 kwietnia 2023 roku importowały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zboże z terytorium Ukrainy.

Lista jest składową danych otrzymanych z inspekcji podległych Ministrowi: Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Niestety, nie ma na niej firm, których wykazem dysponuje Krajowa Administracja Skarbowa, ponieważ KAS nie zgadza się na opublikowanie tych danych, bo jej zdaniem byłoby to złamanie prawa. Powołuje się na art. 95b ust. 1 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. – Prawo celne, gdzie jest napisane, iż indywidualne dane zawarte w zgłoszeniu celnym oraz innych dokumentach składanych przez zgłaszającego objęte są tajemnicą celną.

 

Przypomnijmy, że poprzedni minister rolnictwa, Robert Telus, już dawno zapowiadał ujawnienie listy przedsiębiorstw importujących ukraińskie zboże, ale jakoś przez kilka miesięcy swej zapowiedzi nie zrealizował. Uzasadniał to faktem, iż nie ma pełnej listy firm (w/w problemy z KAS) a nie chce być przed wyborami posądzony o stronniczość. Sugerował, że na liście, którą dysponuje, są podmioty sympatyzujące z konkretnymi partiami politycznymi a nie ma tych, które przyjaźnią się z innymi ugrupowaniami a są obecne w wykazie KAS.

Warto również wspomnieć, że zdaniem wcześniejszego ministra – J.K.Ardanowskiego, opublikowanie listy wszystkich firm jest w pełni legalne i, że gdyby on był szefem resortu rolnictwa to by ten spis ujawnił.

Dla porządku przypomnijmy, że według NIK, w okresie od marca 2022 r. do marca 2023 r. z Ukrainy do Polski przywieziono ponad 4 mln ton ziarna, z czego około 3,4 mln ton zostało w kraju destabilizując nasz rynek.

 

Przechodząc do meritum czyli wykazu firm sprowadzających zboże z Ukrainy. Opublikowany dokument zawiera aż 62 strony. Nazwy niektórych przedsiębiorstw wiele razy się powtarzają. Prawdopodobnie chodzi o kolejne zakupy.

Oprócz dużych podmiotów gospodarczych, o których już wcześniej media pisały, możemy znaleźć wiele mniejszych przedsiębiorstw, których – o dziwo! – dotychczasowa działalność w najmniejszym stopniu nie miała nic wspólnego z rolnictwem.

 

Na liście są i to wielokrotnie wymieniane, takie firmy jak dobrze znane rolnikom: Chemirol, Agrolok, Cedrob, Wipasz, Cargill, Olewnik.

 

Możemy znaleźć również związane z obrotem i przetwórstwem rolnym ale mniej eksponowane na krajowym rynku przedsiębiorstwa jak na przykład: Makarony Polskie, Złote Ziarno, Spółdzielnia Pracy Handlowo-Produkcyjna „Samopomoc Chłopska Pług” Mieszalnia Pasz, Grainfor Trade ltd, czy Viterra Polska.

 

Ale są też na liście firmy, które już na pierwszy rzut oka nigdy nic wspólnego z rolnictwem nie miały. Ot choćby:

  • AGENCJA OCHRONY “VIP GUARD” Sp. z o. o. – według KRS podstawowa działalność to: Działalność ochroniarska, z wyłączeniem obsługi systemów bezpieczeństwa (8010Z). W dodatkowych działalnościach również nie ma słowa o handlu zbożem.
  • SUPER-CZAD Sp. z o. o. Według KRS podstawowa działalność to: Produkcja pozostałej odzieży wierzchniej (14 13 Z). Pozostałe działalności w niczym nie kojarzą się z rolnictwem.
  • Składy drzewne II S.C. Export-Import – według Rejestru Polskich Spółek Cywilnych podstawowa działalność to: Sprzedaż hurtowa drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego (4673Z). Co prawda sekcja ta obejmuje między innymi „handel produktami gospodarki rolnej” ale jak można dowiedzieć się z internetu, do 2023 roku firma zajmowała się jak Bóg przykazał -handlem drewnem.

Nie jest jasne czy ogłoszona lista zawiera wykaz firm handlujących tylko zbożem „technicznym” (jak podawały już wcześniej inne media) czy ziarnem każdej jakości. Trudno też nam jest powiedzieć, czy ta czy inna firma ma takie czy inne sympatie polityczne.

Natomiast widząc w wykazie przedsiębiorstwa, które już sądząc po samej nazwie, jak dotychczas zajmowały się wszystkim tylko nie obrotem zboża możemy uznać, że ich przedsiębiorczy właściciele po prostu wykorzystali okazję do zrobienia dobrego interesu. To zresztą dotyczy również firm na co dzień obracających ziarnem.

Czy skorzystały z możliwości, bo miały jakieś kontakty z politykami wówczas sprawującymi władzę? Tego nie wiemy.

Tajemnicą Poliszynela jest natomiast to, że obrotem ukraińskiego zboża zajmowały się również mniejszej wielkości podmioty skupowe, (tak, również te, które są w naszej czy sąsiednich wsiach) zaopatrujące się w tych dużych spółkach, bezpośrednio kupujących zboże z zza wschodniej granicy.

 

Pełna lista znajduje się tu: file:///C:/Users/Lenovo/Downloads/Lista_firm-1.pdf


Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *