Kiedy ruszą zaliczki dopłat bezpośrednich za 2024 rok?

  • Dodane przez Redakcja
  • 25 września, 2024

Wiemy kiedy i w jakiej wysokości ruszą wypłaty zaliczek

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało i przesłało do zaopiniowania projekt rozporządzenia dotyczący wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich za 2024 rok.

Podobnie jak w poprzednich latach, zaliczki dopłat bezpośrednich będą wypłacane od 16 października. Na poczet płatności bezpośrednich będzie wypłacane 70 procent, a z tytułu płatności ONW 85% pełnej kwoty przyznanej rolnikowi.

Wypłata zaliczek będzie trwać do pierwszego grudnia. Następnie Agencja przystąpi do realizacji pozostałej części dopłat.

Ostateczny termin zakończenia wypłat określono na 30 czerwca następnego roku. Jak zaznaczono –  zaliczki będą wypłacane systematycznie w miarę dostępności środków.  

Jak zwykle również, ministerstwo postanowiło swój normalnie spoczywający na nim obowiązek obudować propagandą troski o byt gospodarstw. Dlatego mogliśmy przeczytać w wydanym z tej okazji  komunikacie, że:

„Wypłata zaliczek poprawi płynność finansową gospodarstw, które będą mogły niwelować negatywne skutki wojny w Ukrainie, wysokie ceny nawozów oraz środków ochrony roślin, a także skutki wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych (ulewne deszcze, przymrozki, powodzie, susze, upały) na terenie całego kraju”.

Z jakiego tytułu należą się zaliczki?

Pieniądze należą się rolnikom, którzy złożyli wniosek o dopłatę do:

  1. Następujących rodzajów płatności bezpośrednich:

– podstawowego wsparcia dochodów do celów zrównoważoności

– uzupełniającego redystrybucyjnego wsparcia dochodów do celów zrównoważoności

– uzupełniającego wsparcia dochodów dla młodych rolników

– płatności w ramach wsparcia dochodów związanego z produkcją

– płatności w ramach ekoschematów (tzw. obszarowych):

• do obszarów z roślinami miododajnymi,

• do integrowanej produkcji roślin,

• do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi,

• do biologicznej ochrony upraw

• do retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych i do gruntów wyłączonych z produkcji,

• płatności dla małych gospodarstw

  1. Przejściowego wsparcia krajowego

uzupełniającej płatności podstawowej i płatności niezwiązanej do tytoniu

  1. Płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych
  2. Płatności ekologicznych
  3. Płatności ONW
  4. Premii z tytułu zalesień, zadrzewień lub systemów rolno-leśnych

Na zaliczki dobrostanowe trzeba będzie poczekać

Zaliczkami w tym terminie (16 X – 1 XII) będą objęte wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich, za wyjątkiem płatności w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt”. Powodem opóźnienia są trudności w przeprowadzeniu kontroli administracyjnych w ich zakresie, w czasie pozwalającym na wypłatę zaliczek.

Ministerstwo zapewnia, że dane potrzebne do obliczenia wysokości stawek dla w/w ekoschematu będą dostępne w późniejszych terminie.

Jak zapowiedział minister Czesław Siekierski, w pierwszej kolejności zaliczki otrzymają rolnicy z terenów poszkodowanych przez powódź.

Dopłaty niższe niż za 2023 rok?

Niemal rok temu EBC (Europejski Bank Centralny) ustalił 29 września kurs euro, według którego przeliczane są dopłaty, na 4,6283 zł/Euro. W tym roku kurs europejskiej waluty we wrześniu jest wyraźnie niższy. W połowie miesiąca kształtował się na poziomie 4,3 zł. Jeśli do końca miesiąca nie wzrośnie, to będzie to oznaczać niższe dopłaty wyrażone w złotówkach.

Może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *