Jakie ceny za młockę na początku żniw?

Ubiegłoroczny sezon wywindował ceny usług żniwnych. Pretekstem były rosnące gwałtownie ceny paliwa, części, oraz zbóż. Te ostatnie wedle zapewnień ówczesnego ministra rolnictwa miały jeszcze wzrosnąć, co w jakiś sposób dało przyzwolenie na wzrost cen za zbiór.

A jak będzie w tym roku? Można by się spodziewać, że w związku ze spadkiem cen zbóż i paliwa usługodawcy obniżą stawki. Niestety, ale nic na to nie wskazuje.

Owszem, olej napędowy kosztuje dziś dużo niżej niż w poprzednim sezonie. Rok temu litr ON kosztował około 7,2 a w szczycie nawet powyżej 7,5 zł. Dziś w hurcie można zakupić ON w cenie 5,9 zł/l.

Ale kombajniści zwracają uwagę na to, że cena części, która wzrosła w poprzednim roku dzisiaj wcale nie spadła. W starszych maszynach wymagających napraw nie ma więc powodów do obniżki cen za usługi.

Paradoksalnie, w przypadku nowych kombajnów również nie możliwości zejścia z ceny usług. Po szaleńczym ubiegłorocznym wzroście cen na stal maszyny bardzo podrożały. Dość powiedzieć, że nowe kombajny podrożały w ciągu kilku miesięcy o 100 000 i więcej złotych zależnie od modelu i wyposażenia. Droższy zakup równa się droższa usługa.

 

Do tego dochodzi inflacja a więc ogólny wzrost kosztów życia i związana z tym podwyżka płacy minimalnej, co przekłada się na wyższy koszt pracy kombajnisty. Od lipca tego roku płaca minimalna ponownie wzrosła.

W przypadku usługodawców, którzy w ostatnim czasie zakupili maszyny żniwne, trzeba wziąć pod uwagę znaczący wzrost kosztów obsługi kredytów.

 

W ubiegłym roku ceny młocki kształtowały się między 450 a 600 zł/hektar. Gdzieniegdzie  można było spotkać niższe ceny (400 zł/ha), szczególnie u tych rolników, którzy prowadzili młockę nie mając zarejestrowanej działalności.

 

Oczywiście poziom cen zależny jest od regionu kraju i nasycenia terenu kombajnami. Na początku obecnego sezonu można powiedzieć, że najwyższe są w regionie zachodniopomorskiego i pomorskiego (500 – 600 zł/ha) a najniższe w środkowej części kraju (400 – 500 zł/ha). Najczęściej stawka wynosi 500 zł/ha.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *