Sprzedaż maszyn

Ogólna zasada: Miło, jeśli odpowiesz na każde pytanie, ale jeśli nie wiesz jak odpowiedzieć – nie ma takiego obowiązku.

Okienka służą do wpisania własnym tekstem dodatkowych informacji, którymi chcesz się podzielić z innymi.

 

Pytania oceniające

  1. Stosunek do klienta

Prosta sprawa – piszesz jak czujesz się traktowany przez firmę. Czy jesteś mile widziany na zasadzie „klient – nasz pan” czy może przeciwnie: „klient – nasz wróg”. Jeśli przychodzisz do dealera a on zamiast pomóc Ci w znalezieniu odpowiedniej maszyny,  żąda od Ciebie, byś na dzień dobry powiedział mu czy chcesz maszynę o symbolu KT/2 czy KT/4, kiedy Ty nawet nie miałeś świadomości, że są takie oznaczenia – to już wiesz, że na pięć gwiazdek facet nie zasługuje.

 

 

  1. Wiedza i zaangażowanie sprzedającego

Tutaj oceniasz to czy sprzedający jest fachowcem w swojej dziedzinie. Czy wie wszystko o sprzęcie, którym handluje a przynajmniej, czy wie na tyle dużo by odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Czy potrafi rozwiać Twoje wątpliwości? Czy umie wyjaśnić mechanizm działania danego rozwiązania technicznego? Czy wie na czym polega różnica między jednym modelem a drugim? Czy potrafi przekonująco przedstawić zalety omawianego sprzętu? Czy umie uzasadnić wyższość sprzedawanej maszyny nad maszyną konkurencyjnej firmy? Wreszcie czy ma dla Ciebie czas? Może czujesz, że „leci po łebkach” bo za pół godziny kończy pracę i chce Cię zbyć? A może przeciwnie, zostaje po godzinach, idzie z Tobą na plac i bezpośrednio przy maszynie odpowiada na każde Twoje pytanie?

 

  1. Warunki zakupu

Tutaj oceniasz cenę maszyn. Czy jest wyższa (mniej gwiazdek) czy niższa (więcej gwiazdek) niż u konkurencji. Ale też ważne są inne rzeczy. Czy dealer (albo sprzedawca/handlarz używanych maszyn) przyjmuje w rozliczeniu starą maszynę? Może można dokonać zakupu na raty? Czy dealer współpracuje z bankami udzielającymi kredytu, dzięki czemu możesz łatwiej dokonać zakupu? Czy wymagany jest zadatek? Jak długo musisz czekać na dostawę zamówionego sprzętu? Czy maszyna może poczekać na Ciebie, dopóki nie zgromadzisz pieniędzy? Zapewne podpisałeś umowę więc możesz ocenić czy jest ona korzystna dla obu stron czy tylko dla sprzedawcy. Czy, jeśli zauważyłeś jakieś zapisy niekorzystne dla Ciebie mogłeś je zmienić, ustalić nowe warunki?

 

  1. Terminowość.

W tym punkcie oceniasz czy dealer dotrzymał słowa co do terminu dostarczenia maszyny.

 

  1. Zgodność z zamówieniem

Dzisiaj jest taka różnorodność maszyn i urządzeń, że właściwie nie ma sytuacji byś mógł kupić ciągnik czy nawet zwykłą przyczepę bez różnych wariantów wyposażenia. Oceniasz więc czy dostarczony Ci sprzęt jest zgodny z uzgodnioną specyfikacją. W przypadku handlarza używanym sprzętem, zazwyczaj kupujesz maszyny z takim wyposażeniem jakie akurat jest, więc tutaj skupiasz się na tym czy sprzedawca uczciwie przedstawił stan techniczny maszyn, czy traktorem w „idealnym stanie” rzeczywiście dało się pracować bez jakiejś szybkiej awarii.

 

  1. Serwis

Bardzo ważny element, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze dealera. Co z tego, że tanio kupimy maszynę, jeśli potem w razie awarii nie będziemy mogli liczyć na szybki serwis? Odpowiadając na to pytanie zastanów się czy w serwisie ocenianej firmy pracują mechanicy, którzy rzeczywiście znają się sprzedawanych przez dealera maszynach. Jak długo musiałeś czekać na ich przyjazd? Jak szybko naprawili maszynę na gwarancji? Czy pomoc serwisu ogranicza się tylko do maszyn na gwarancji, czy można skorzystać z ich pomocy również w przypadku napraw pogwarancyjnych? Handlarz raczej serwisu nie będzie prowadził (a może jednak?)  ale jeśli daje gwarancję na sprzedawane maszyny to warto to docenić.

 

  1. Komentarz

W „okienku” możesz własnymi słowami skomentować ocenianą firmę.

 

Pytania informacyjne

 

  1. Sprzedawane maszyny są

Szukając maszyny dla siebie na pewno zwróciłeś uwagę na to czy na placu są tylko nowe maszyny, czy może też są używane. Jeśli tylko nowe lub tylko stare – zaznaczasz jedną odpowiedź, jeśli i nowe i stare – dwie. Jakiś zdrowy rozsądek trzeba zachować: jeśli na sto nowych maszyn są tylko dwie używane (bo na przykład szwagier poprosił dealera, żeby ten pomógł mu sprzedać stary pług i przyczepę) to nie zaznaczaj dwóch opcji.

 

  1. Pod względem technologicznym sprzedawane maszyny są

Jeśli maszyny na placu są na jednym poziomie technologicznym zaznaczasz jedną opcję. Jeśli są maszyny średnio zaawansowane i nowoczesne – zaznaczasz właściwe odpowiedzi. Dzięki temu inni rolnicy będą wiedzieć czego mogą się spodziewać u tego konkretnego sprzedawcy.

 

  1. Rodzaj sprzedawanych maszyn

Zaznaczasz podobnie jak w pytaniu 2. Dajesz informację innym jaki rodzaj maszyn znajdą na placu.

 

  1. Dealer prowadzi sprzedaż części

Zaznaczasz te opcje, które odpowiadają rzeczywistości. Wyobraź sobie rolnika, który szuka części do Zetora i z Twojej odpowiedzi dowiaduje się, że niedaleko od niego, dealer New Holland w swoim sklepie sprzedaje części również do innych marek. Gdybyś jeszcze w Komentarzu napisał zgodnie ze swoją wiedzą, że można tam kupić części do Zetora – bardzo byś mu pomógł…

 

  1. Dealer oferuje naprawy pogwarancyjne

Ważne pytanie przy zakupie jeśli chcesz pracować maszyną dłużej niż tylko w okresie gwarancyjnym. Zaznacz właściwą odpowiedź.

 

  1. Maszyny dostępne są

Nie musisz dzwonić do dealera by odpowiedzieć na to pytanie. Kieruj się swoim doświadczeniem i wiedzą nabytą od sąsiadów. Bo może Ty pokazałeś palcem na przyczepę i okazało się, że jest dostępna od ręki ale ktoś inny musiał złożyć zamówienie na nią czy inną maszynę. Albo co do zasady dealer sprowadza maszyny tylko pod konkretne zamówienie a Ty miałeś farta, bo ktoś zrezygnował z jej zakupu. W takiej sytuacji zaznaczasz opcję „na zamówienie”.

 

  1. Dealer oferuje kredyt fabryczny na wybrane maszyny

Zaznacz właściwą odpowiedź. Jeśli nie masz na ten temat wiedzy, bo zapłaciłeś gotówką i nie wiesz nic na ten temat od innych rolników – po prostu pomiń to pytanie.

 

  1. Dealer współpracuje z bankami oferującymi kredyt na zakup maszyn (nie kredyt fabryczny)

Zaznacz właściwą odpowiedź. Jeśli nie masz na ten temat wiedzy, bo zapłaciłeś gotówką i nie wiesz nic na ten temat od innych rolników – po prostu pomiń to pytanie.

 

  1. Komentarz

Te „okienko” służy wpisaniu kilku słów odnoszących się do kwestii poruszanych w dziale „Pytania informacyjne”.