Skup zboża

SKUP ZBOŻA

Ogólna zasada: Miło, jeśli odpowiesz na każde pytanie, ale jeśli nie wiesz jak odpowiedzieć – nie ma takiego obowiązku.

Pole „Komentarz” służy do wpisania własnym tekstem dodatkowych informacji, którymi chcesz się podzielić z innymi.

 

Pytania oceniające

  1. Stosunek do klienta

Prosta sprawa – piszesz jak czujesz się traktowany przez firmę. Czy jesteś mile widziany na zasadzie „klient – nasz pan” czy może przeciwnie: „klient – nasz wróg”. Czy skupujący dotrzymuje danego Ci słowa o cenie za towar, czy oddzwania do Ciebie, jeśli akurat nie mógł rozmawiać?

 

  1. Ocena dostarczonego towaru

W tym punkcie przekazujesz swoje spostrzeżenia co do dwóch spraw. Po pierwsze, czy Twoim zdaniem zboże, które przywiozłeś zostało prawidłowo ocenione. Skąd masz to wiedzieć? Przecież raczej nie masz w domu sprzętu laboratoryjnego. Ale w końcu jesteś rolnikiem, masz doświadczenie i wierzę, że praktyka pozwala Ci odróżnić pszenicę paszową od konsumpcyjnej, wilgotną od tej w normie, zanieczyszczoną chwastami od czystej a jeśli żniwa były bezdeszczowe to masz prawo oczekiwać, że zboże ma wysoką liczbę opadania. Oczywiście, nie twierdzę, że metodą „na oko” ocenisz towar dokładniej niż w laboratorium, ale w razie wątpliwości weź próbkę ziarna do innego (innych) punktu(ów) skupu i będziesz mieć porównanie.

Po drugie, oceniasz też sposób pobierania próbki. Wiadomo, że prawidłowo wykonane pobranie powinno być w tak zwaną „kopertę”. Im bardziej metoda na skupie odbiega od „koperty” tym niżej oceniasz.

 

  1. Ważenie towaru

Tu również odwołuję się do Twojego doświadczenia. Jeśli wozisz zboże swoją przyczepą to mniej więcej orientujesz się ile masz towaru. Nieuczciwy kupiec owszem, może Cię okantować na 100, 200 kg ale nie na tonę czy pół bez wzbudzenia Twoich wątpliwości. Ale też nie żyjesz w próżni i znasz opinie krążące w Twojej okolicy o tym czy innym kupcu. Podziel się nimi.

 

  1. Płatność

Podchodzisz do tematu w dwójnasób. Z jednej strony oceniasz jak szybką właściciel skupu deklaruje zapłatę. Z drugiej strony co z tego, że deklaruje płatność w ciągu trzech dni, skoro nie dotrzymuje terminu i ostatecznie wypłaca pieniądze po miesiącu. Ważysz jedno  i drugie i wystawiasz notę.

 

  1. Sprawność rozładunku

Można powiedzieć, że tutaj oceniasz ile czasu mija od momentu wjechania na plac do jego opuszczenia. Wiadomo, że jeśli jest mały ruch to od razu wjeżdżasz na wagę i potem szybko zrzucasz towar, jeśli jest wielu sprzedających to siłą rzeczy dłużej się z tym zejdzie. Ale nie o tym mowa, nie takie sytuacje podlegają tu ocenie! Tu chodzi o kwestię zorganizowania pracy w danym punkcie skupu. Jeśli wjeżdżasz na teren firmy, jesteś jedynym rolnikiem albo przed Tobą jest jeszcze jeden lub dwóch a mimo to nie wiedzieć dlaczego mija godzina albo więcej nim wreszcie starujesz przyczepę, to znaczy, że rozładunek jest źle zorganizowany.

 

  1. Komentarz

W „okienku” możesz własnymi słowami skomentować ocenianą firmę.

 

 

Pytania informacyjne

 

  1. Rodzaj skupowanego ziarna/nasion

Oczywiście nie ma obowiązku byś przed odpowiedzią dzwonił do skupu i wypytywał o to jakie ziarno przyjmują. Zaznaczasz te odpowiedzi, o których masz wiedzę czy to z własnego doświadczenia czy z rozmów z sąsiadami. Żeby zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź, wciśnij na klawiaturze „Ctrl” i jednocześnie najedź kursorem myszki na wybrane przez Ciebie zboże.

 

  1. Sposób rozładunku

Zaznaczasz tyle odpowiedzi ile uważasz za stosowne. Dla przykładu: W skupie rozładunek jest na koszu choć trzeba samemu „wykipować” wywrotkę. Kiedy jednak ktoś przyjedzie sztywną przyczepą to musi ją rozładować własnoręcznie. Jeśli wiesz, że tak właśnie jest w ocenianej firmie to zaznaczasz dwie pozycje: 1) Na koszu ale bez wywrotnicy i 2) Przyczepy sztywne rozładunek ręczny przez rolnika.

 

  1. Tempo rozładunku ziarna

Żeby zobaczyć możliwe odpowiedzi klikasz na znak „^” i wtedy wyświetlają się trzy odpowiedzi. Czasem jest tak, że mimo iż przed Tobą jest jedna, dwie przyczepy, mija godzina albo więcej zanim zrzucisz ziarno i wyjedziesz z punktu skupu. W innym miejscu co prawda też zejdzie Ci godzina czy dwie ale przed Tobą było wielu innych rolników i widziałeś, że cały czas, bez zbędnych przestojów przyczepy były rozładowywane. W pierwszym przypadku rozładunek był wolny – w drugim szybki.

 

  1. Sposób pobierania próbek

Zaznaczasz te sposoby, o których wiesz. Wyjaśnienia wymaga punkt: „skupujący szuka dziury w całym”. Tu chodzi o zachowanie polegające na tym, że właściciel / pracownik skupu robi wszystko by pobrana próbka miała jak najgorsze parametry. Celuje próbnikiem w te miejsca na przyczepie, gdzie spodziewa się  największego zachwaszczenia, jeśli to nie przyniesie mu spodziewanego rezultatu, biegnie do magazynu, bierze próbki już po rozładunku ziarna i szuka tej partii zboża, która jest najwilgotniejsza. Jeśli to nie wystarcza, doszukuje się niewłaściwego zapachu. Słowem, po kolei stosuje najróżniejsze zabiegi by w ten czy inny sposób obniżyć cenę za towar. Jeśli tylko wybiera miejsce na przyczepie, bądź tylko pobiera próbkę z rozładowanej przyczepy  – to nie wyczerpuje odpowiedzi: Skupujący „szuka dziury w całym””.

 

  1. Metoda/zakres badania próbki pszenicy konsumpcyjnej

Co do zasady w przypadku sprzedaży ziarna jakościowego powinno być przeprowadzone pełne badanie profesjonalnym sprzętem laboratoryjnym. Ale różnie to bywa… Zaznacz jak to jest w przypadku ocenianej przez Ciebie firmy.

 

  1. Metoda/zakres badania próbki pozostałych zbóż, rzepaku, kukurydzy.

Częstą praktyką stosowaną z przypadku zakupu zbóż innych niż konsumpcyjne, jest traktowanie badania nasion „po łebku”. Ale w ocenianej właśnie firmie może być inaczej.

 

 

  1. Możliwość negocjacji ceny dobrego towaru.

Piszesz o własnych doświadczeniach ze skupującym albo to co słyszałeś na ten temat od innych. Czy da się z nim negocjować cenę dobrego jakościowo towaru, czy nie? Czy uda się go przekonać do kupna po wyższej cenie argumentując, że zboże ma parametry znacznie przekraczające dolną granicę zawartości?

 

  1. Możliwość negocjacji ceny towaru niespełniającego parametrów

 Czy skupujący przyjmie towar jeśli pod pewnymi względami odbiega on od normy? Czy też dopóki nie dosuszysz zboża do wymaganej przez niego wilgotności nie przyjmie towaru? Czy nawet wtedy, gdy pszenica nie spełnia jakiegoś parametru ale za to innych ma „czubato”, jest możliwe wynegocjowanie ceny jak za towar w pełni jakościowy a przynajmniej cenę  wyższą niż za „paszówkę”?

 

  1. Możliwość negocjacji terminu zapłaty

 Czy jeśli pilnie potrzebujesz gotówki, kupujący zgodzi się przyśpieszyć zwyczajowy termin zapłaty?

 

 

  1. Deklarowany termin płatności

Czasem skup ma tylko jeden termin, a niekiedy jest więcej opcji.

 

  1. Cena w porównaniu z innymi skupami jest

Nie chodzi o to byś dzwonił teraz do dziesięciu firm i pytał ile płacą za zboże. Zapewne przed sprzedaniem ziarna, wcześniej zorientowałeś się gdzie jaka jest cena. Jako rolnik na pewno też rozmawiasz z sąsiadami na temat cen. To wystarczy byś ocenił, jak ceny kształtują się w sąsiednich skupach.

 

  1. Skupujący dotrzymuje obietnicy co do ceny

Niestety, czasem zdarza się, że umawiasz się ze skupem na konkretną cenę a kiedy przyjeżdżasz z towarem, okazuje się, że cena jest inna, niższa… Podziel się tą informacją.

 

  1. Skupujący dotrzymuje obietnicy co do terminu przyjęcia towaru.

Umawiasz się, że za trzy dni kupujący przyśle Ci samochody po zboże. Ustawiasz sobie pracę w gospodarstwie a … kupiec nie przyjeżdża. Warto ostrzec innych przed tymi, którzy nie szanują naszego czasu.

 

 

14– 20 Pytania odnoszące się do parametrów zboża

Porównujesz wyniki parametrów jakościowych zboża w ocenianym punkcie skupu z wynikami uzyskiwanymi w innych punktach. Niekiedy różnica jest wynikiem celowego działania właściciela punktu skupu. Ale najczęściej wynika to z faktu, że każdy aparat ma swoją tolerancję badania i w praktyce zdarza się, że urządzenia kosztujące po kilkadziesiąt tysięcy złotych różnią się, nieraz znacznie, wynikami.

Skąd masz wiedzieć czy w innym miejscu są takie same czy inne wyniki próbek? Być może postąpiłeś tak jak coraz więcej rolników – tę samą próbkę dałeś do zbadania w kilku miejscach. A może masz tę wiedzę z rozmów z innymi?

  1. Komentarz

Te „okienko” służy wpisaniu kilku słów odnoszących się do kwestii poruszanych w dziale „Pytania informacyj