Ilu rolników złożyło już wnioski obszarowe? Proponowane zmiany.

Trwa kampania składania wniosków obszarowych.
15 marca 2024 r. ruszyła kolejna kampania składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych. Do 26 kwietnia ARiMR zarejestrowała ponad 305 tys. wniosków.
O wsparcie można się ubiegać wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych. Ci, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na pomoc ze strony pracowników ARiMR. Wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii Agencji. Tak jak poprzednio, również i w tym roku bezpłatną pomocą służą pracownicy Ośrodków Doradztwa Rolniczego.
Kto może ubiegać się o dopłaty?
Dopłaty bezpośrednie przysługują rolnikom aktywnym zawodowo, prowadzącym działalność rolniczą. Muszą oni posiadać grunty o powierzchni co najmniej 1 ha, będące w ich posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r.
Wsparcie przysługuje również gospodarzom, którzy mają mniej niż 1 ha gruntów, ale spełniają warunki do przyznania płatności związanych ze zwierzętami a łączna kwota płatności bezpośrednich, które mieliby otrzymać, wynosi co najmniej 200 euro.
Zapowiadane zmiany
Co do zasady katalog płatności, o które można się ubiegać w tegorocznej kampanii, jest podobny do tego z 2023 roku.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada jednak modyfikację zasad warunkowości, wprowadzenie nowego ekoschematu i płatności dla małych gospodarstw.
Płatność dla małych gospodarstw, podobnie jak przed rokiem, ma być przeznaczona dla rolników posiadających do 5 ha użytków rolnych. Propozycja ta wymaga jeszcze akceptacji Komisji Europejskiej.
W najbliższym czasie Parlament Europejski będzie głosować nad zmianami w rozporządzeniach poświęconych warunkowości.
W odniesieniu do poszczególnych państw członkowskich modyfikacje przepisów mają dotyczyć:
♦ zwolnienia gospodarstw do 10 ha z kontroli i sankcji za niespełnianie warunkowości,
♦ większej swobody w decydowaniu o obowiązkowym okresie utrzymania okrywy glebowej (GAEC 6),
♦ uznania dywersyfikacji upraw za alternatywę dla zmianowania (GAEC 7)
♦ zniesienia obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych (GAEC 8). Z tą modyfikacją związane jest wprowadzenie nowego ekoschematu – „Grunty wyłączone z produkcji”.
-
Brak komentarzy.

- Wszystkie kategorie
- Skup innych nasion
- Skup zboża
- Skup ziemniaków
- Skup mleka
- Skup buraków
- Skup tytoniu
- Skup warzyw
- Skup owoców
- ...