Rada Ministrów przyjęła 22 listopada rozporządzenie w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2024 r.
Na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2024 roku, zaplanowano kwotę 920 mln zł. Jest to o 160 mln złotych więcej niż rok wcześniej.
Niektórzy rolnicy mogą być jednak nie w pełni usatysfakcjonowani, bowiem wbrew zapowiedziom ministerstwa rolnictwa, zakres ubezpieczeń nie został powiększony o coraz popularniejszy w Polsce słonecznik oraz o len, konopie i facelię. Do dopłat jak na razie nie włączono gryki, gdyż trwa spór czy można ją zakwalifikować do katalogu zbóż.
Ponadto, wbrew oczekiwaniom gospodarzy, rząd nie podniósł wysokości dopłat do poziomu przynajmniej 70%. Zdaniem Wiktora Szmulewicza – prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych – podwyższenie wysokości dopłat spowodowałoby wzrost umów ubezpieczenia zawieranych na całą powierzchnię gospodarstwa. Dzisiaj, ze względu na koszty, rolnicy ubezpieczają tylko część powierzchni, mając świadomość, że w obliczu coraz częściej występujących anomalii pogodowych, powinni objąć ochroną cały areał.
Tymczasem rozporządzenie przewiduje udzielanie 65% dopłat ze środków budżetu państwa do składek z tytułu ubezpieczenia. Dopłaty przeznaczone są na ubezpieczenia:
Dopłaty do ubezpieczenia upraw rolnych mogą być przeznaczone na:
– zboża, kukurydzę
– rzepak, rzepik
– ziemniaki, buraki cukrowe
– rośliny strączkowe
– warzywa gruntowe, truskawki
– chmiel, tytoń
– drzewa i krzewy owocowe.
Ubezpieczenie obejmuje okres od zasiewu lub zasadzenia do zbioru i chroni przed skutkami ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez:
Dopłaty do ubezpieczenia zwierząt gospodarskich mogą być przeznaczone na:
– bydło
– świnie
– owce
– kozy
– drób
– konie.
Ubezpieczenie chroni przed skutkami ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez:
o huragan
o powódź
o deszcz nawalny, grad
o piorun
o obsunięcie się ziemi, lawinę
o ubój z konieczności
Poziom 65% dopłat do składki ubezpieczeniowej, przysługuje w przypadku zawarcia przez rolnika umowy ubezpieczenia, zawierającej pakiet rodzajów ryzyka i określenia przez zakład ubezpieczeń stawki taryfowej nieprzekraczającej 9% sumy ubezpieczenia. Gdy uprawy prowadzone są na użytkach rolnych klas V i VI, stawka taryfowa zostanie podniesiona odpowiednio do wysokości 12% i 15% sumy ubezpieczenia upraw. W przypadku przekroczenia wyżej wymienionych stawek, dopłata z budżetu państwa będzie proporcjonalnie zmniejszana.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie zwierząt, to dopłaty przysługują w wysokości 65% składek, pod warunkiem określenia przez zakłady ubezpieczeniowe, stawek taryfowych ubezpieczenia od łącznego ubezpieczenia zwierząt nie przekraczających 0,5% sumy ubezpieczenia.
Warto przypomnieć, że istnieje możliwość by składkę ubezpieczeniową opłaciła za rolnika ARiMR z należnych mu dopłat bezpośrednich. W takiej sytuacji rolnik dostanie dopłaty pomniejszone o wysokość składki ubezpieczeniowej.