Dopłaty do sprzedanego zboża, oleistych, gryki i kukurydzy miały być wsparciem dla rolników, którzy ponieśli wymierne straty w związku z zalewem krajowego rynku przez ziarno ukraińskie.
O ile wypłata dopłat do pszenicy i gryki przebiegła w miarę sprawnie i praktycznie została zakończona, to z pozostałymi roślinami już nie jest tak wesoło.
Zniecierpliwieni rolnicy zaczęli dopytywać się, co się dzieje? Początkowo trudno było uzyskać jasną odpowiedź aż w końcu potwierdziło się, że aktualną jest stara prawda, że jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze!
Okazało się, że po prostu nie starczyło środków na obsługę wszystkich zgłoszeń. Wnioski o dopłatę do zbóż i ich mieszanek, kukurydzy oraz rzepaku i rzepiku złożyło bowiem około 130 000 rolników. Tymczasem kwota przeznaczona na pomoc w tym zakresie wynosiła 800 mln złotych. Ta suma wystarczy na wypłatę środków dla zaledwie 73,5 tys. rolników.
Jak można się domyślać, opóźnienia w wypłacie wynikały z rozważań czy lepiej jest uruchomić częściowe dopłaty (w niepełnej wysokości ale dla wszystkich) czy poczekać aż rząd pozyska środki na przelewy w pełnej wysokości dla wszystkich zainteresowanych. Ostatecznie podjęto decyzję o wypłatach całości kwoty według kolejności składanych wniosków.
Ci rolnicy, którzy otrzymali od Agencji pismo o przedłużeniu terminu dofinansowania, będą musieli przez pewien okres ćwiczyć cierpliwość.
Kilka dni temu ARiMR poinformowała, że od dnia 25 września 2023 r. uruchomi wypłatę środków dla producentów zbóż, kukurydzy i oleistych.
Pomoc dla pozostałych gospodarzy będzie zrealizowana, jeśli Komisja Europejska wyrazi zgodę na uruchomienie dodatkowej puli środków, o co wystąpił już rząd.
Jednak sama zgoda KE nie spowoduje automatycznych przelewów na konta gospodarzy. Będą oni musieli najpierw zrzec się dopłat, o które ubiegali się kiedy był realizowany poprzedni nabór wniosków a potem… ponownie o nie wystąpić. To przypomina nieco historię z dopłatami do materiału siewnego. Rolnicy będą musieli złożyć ponowny wniosek do dnia 31 października 2023 r. na formularzu udostępnionym przez ARiMR.
Wniosek będzie zawierał dane identyfikujące rolnika, oświadczenie o zagrożeniu utraty płynności finansowej w związku z wojną w Ukrainie oraz oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do odpłat, o które wystąpił podczas poprzedniego naboru wniosków.
Sama wielkość dofinasowania będzie taka sama jak w naborze zakończonym 31 lipca 2023 r.