Co zrobić z opakowaniami po oleju silnikowym?

Olej wlejesz do silnika a co z opakowaniem?

W każdym gospodarstwie gdzie pracują konie mechaniczne w pewnym momencie powstaje problem, co zrobić z opakowaniami po oleju silnikowym czy hydraulicznym. Czy na zasadzie: „olej to olej” można przyjąć, że podobnie jak w przypadku oleju spożywczego możemy wyrzucić pustą butelkę do żółtego worka komunalnego? Jaka jest odpowiedź na tak postawione pytanie? Co w tej kwestii mówią przepisy? Chyba najbardziej uczciwie będzie napisać, że to jaką odpowiedź usłyszymy, zależy od tego gdzie „przyłożymy ucho”.

Zwykły odpad komunalny czy niebezpieczny?

Najczęściej można spotkać się z opinią, że absolutnie nie można traktować opakowania po olejach technicznych tak jak opakowania po olejach spożywczych. Olej silnikowy, czy każdy inny rodzaj oleju używanego do smarowania maszyn rolniczych (i innych pojazdów) jest wszak produktem sztucznym, w odróżnieniu od na przykład oleju rzepakowego. Wyrzucenie więc butelki z – nie ukrywajmy – zawsze jakąś resztką cieczy grozi zatruciem środowiska naturalnego.

Z drugiej strony, na stronie internetowej Zakładu Utylizacji Odpadów Przemysłowych czytamy: „Puste butelki po oleju silnikowym, możecie wyrzucić do żółtego kontenera na odpady tworzyw sztucznych. Jeśli posiadacie ich znaczącą ilość, to skorzystajcie z usługi ZUOP, jaką jest odbiór odpadów opakowaniowych.

Zatem którą odpowiedź wybrać, by być zgodnie z przepisami? Najlepszym rozwiązaniem jest zapytać się o tę kwestię w swoim urzędzie gminy. Wszak to samorządy są odpowiedzialne za gospodarkę odpadami na swoim terenie i to do nich należy decydujące słowo.  Niektóre gminy pozwalają

wyrzucać butelki po oleju silnikowym do worka na metale i tworzywa sztuczne.

Jednakże zdecydowana większość samorządów nakazuje wyrzucanie tego typu opakowań do lokalnego PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Najlepiej dla środowiska i najbezpieczniej dla nas samych będzie, jeśli  przed wyrzuceniem opakowań po olejach technicznych, zapoznamy się z lokalnie obowiązującymi przepisami.

A co z zużytym olejem?

Przy okazji przypominamy, że w żadnym przypadku nie można wylewać resztek oleju silnikowego do kanalizacji. Tu nie ma wątpliwości – przepracowany olej należy wywieźć do PSZOK-u, lub innych wyspecjalizowanych jednostek!

Może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *